Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За смисъла на понятието "лекарска грешка"

Темата на рубриката "Абсурдизми" тази седмица- какво се съдържа в понятието "лекарска грешка". Има ли по-абсурдно от това млади родилки да загинат, отивайки да дадат живот?! А през последните два месеца починаха четири родилки... Реших да повторя отново техните имена, защото те не бива да бъдат забравяни.
 
Черната серия на починалите родилки в София започна на 12 септември. Тогава 19-годишната студентка Деяна Георгиева роди момченце в "Шейново". Месец по-късно, на 24 октомври, младата жена умря. Разследването доказва, че Деяна е починала от сепсис, след като е лекувана неадекватно и е прехвърляна между 4 болници!... Две от тях- "Шейново" и "Пирогов", бяха глобени.
На 21 ноември в "Шейново" почина втора родилка- Надежда Узунова, на 35 години. Според близките й тя била връщана 2 пъти да се разхожда, защото нямала разкритие, но не се "сетила", че трябва да плати за избор на екип... Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов призна, че жената е била размотавана. Той предложи санкциите, които болниците плащат при смърт на пациент, да бъдат увеличени десетократно.
 
Две родилки починаха в общинската Първа акушеро-гинекологична болница "Св. София", известна и като "Тина Киркова". Трийсетинагодишната Даниела умря на 28 ноември на операционната маса, след секцио. Бебето й е живо и здраво. Единственото, което от клиниката казали на роднините към късния следобед е, че е възникнал проблем с белите дробове на родилката. В същата болница умря и 23-годишна родилка от ромски произход. От бившата "Тина Киркова" обясниха, че причината за смъртта й е сърдечен, а не гинекологичен проблем.
 
Обществената чувствителност към проблема ескалира в протести. За пореден път на улицата излязоха пострадали от лекарски грешки- близки на починали родилки и новородени. Протестът бе обявен за национален, но получи подкрепа единствено в София. Това бе вторият протест за последните седмици.
Този път протестиращите поставиха конкретни искания:

*Коренна промяна на съществуващата система на съдебно-медицинските експертизи: създаване на регистър на лекарските грешки и специализирани съдии и прокурори.
*Създаване на рейтинг на лечебните заведения.
*Промяна на системата за избор на екип.
*Създаване на фонд за обезщетения на увредени пациенти.

Ще продължат ли протестите? Хората, които протестираха срещу лекарските грешки, заявиха готовност да се борят за каузата си не само с протести, а и с писма до различни европейски институции, както и с други инициативи.
 
Гражданското движение "Днес" заяви своята съпричастност към потърпевшите от зачестилите лекарски грешки, като от неправителствената организация настояха да се приемат и налагат по-строги наказания на лекарите, които са допуснали грешки, довели до смърт или трайно увреждане на пациенти.
 
"Има грешки и грешки. Трябва да има санкции. Но преди това трябва да има много сериозно разследване. Нека да се създадат ясни закони- едната глоба не е решение. Все пак става дума за човешки животи"- казват видинчани в анкетата на стажант репортера на РАДИО ВИДИН Кити Кръстева, която попита: Трябва ли лекарите да бъдат наказвани при смърт на пациент и редно ли е да се заплаща за секцио?
Бременната в 6-ия месец видинчанка Лидия Карадавут се притеснява от ситуацията в страната, но е на мнение, че ако човек си обърне достатъчно внимание, няма да се стигне до фатален край. А за всички нас остава надеждата, че занапред във времето на очакване за бъдещите майки ще има по-малко тревоги и повече усмивки и щастливи мигове.
 
Коментарите в медиите обаче д-р Иво Илиев, специалист белодробни болести, приема като медийна атака. Според него "истерията" в медиите е прекалено голяма и по този начин се нарушава доверието между лекар и пациент.
По публикацията работи: Таня Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28