Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи юни е празник на всички, които пазят детското в себе си

"Първи юни е празник на всички, които пазят детското в себе си"-
това казват днешните герои в рубриката "Новите приказки на Северозапада" Катрин и Александър. Те са четвъртокласници в Първо основно училище "Н. Й. Вапцаров" в Берковица. Умни и проницателни деца, днес те ще ни кажат какво мислят за детството. Питам ги за любимите им неща, за правата им. Разбира се, най-много обичат да правят бели, категорични са и двамата. Въпреки това осъзнават, че всяка възраст има своите задължения. Разбират ли се с възрастните и какво пожелават за 1 юни на всички пораснали деца- майки и татковци, баби и дядовци, ще разберете от разговора с тях.

Най-краткото определение за дете е "човек, който не е достигнал зрялост". Слушайки отговорите на моите герои обаче си мисля, че има какво да научим от тях. Мисля си, че ще е хубаво в забързаното си ежедневие поне с крайчеца на окото си да се вслушваме в гласа на малките човечета, да се учим от уникалната им мъдрост, плод на чистите детски сърца. Да бъдем будни, нетърпеливи и любознателни, да се радваме на малките неща, да си слагаме розовите очила от време на време и да строим пясъчни кули. Защото ако загубим всичко това- ние се превръщаме в сенки на себе си!
По публикацията работи: Петя Генова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Седмица до окончателното "да" за еврото

ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член, съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4 юни -..

публикувано на 29.05.25 в 10:00

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00