Над 580 самодейци, 38 състава от областите Видин, Враца и Монтана и 3 самодейни групи от Сърбия се изявиха на фолклорния фестивал "От Тимок до Искър", който се проведе в Белоградчик за 44 път.
"Въпреки предизвикателствата на времето фолклорът ни е нужен, той е в нас и е израз на нашата национална идентичност"- каза при откриването на събора заместник- кметът Антон Трифонов.
Сред участниците бяха и група банатски българи от белослатинското село Бърдарски геран.
"Фестивалът е на високо ниво, участвам от 1974 година"- казва ръководителят на самодейния състав и секретар на читалище "Съединение" Иван Чофраниев.
"Идвам на фестивала за втори път, като дете участвах през 1985 година"- допълва и кметът на Бърдарски геран Светлана Караджова, която е и самодейка към читалището. И двамата са единодушни, че ще продължата да участват, за да популяризират фолклора на банатските българи.
Идеята за фестивала "От Тимок до Искър" се заражда още в далечната 1965г., когато е построен летният кинотеатър "Гъбите". Три години по- късно, през 1968 година, се провежда първият международен събор ден във френския град Бордо. Целта на фестивала е да продължи съхраняването, популяризирането и традицията на фолклора в Северозападна България. Заедно с това той цели да възпитава и изпълнява познавателна роля за младото поколение. Като туристическа дестинация Белоградчик разчита тази традиционна проява да привлича туристи и гости, които са любители и познавачи на културния туризъм.
Фестивалът премина не като състезание. По регламент всеки участник или състав имаше по 15 минути за изява. Всички самодейни състави и индивидуални изпълнители получиха грамоти за автентичност.
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..