Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назад към природата

В еко къща от естествени материали живее архитект Георги Георгиев. Построил я е сам в белоградчишкото село Извос. След година обикаляне, пленен от природата, избира на това място да изгради сам своя дом. Технологията на градеж е от древността и включва глина, камък и дърво.

"Имах шанса да работя за много богати хора. Започнах да си задавам въпроса, дали това е единственият път... Малко по малко започнах да търся алтернативни начини на строителство, които да са по- добри за здравето на хората"- разказва арх. Георгиев за това как идва идеята за нетрадиционното строителство. Известен период от живота на архитекта преминава зад граница, за това време той казва: "Това беше един период, през който натрупах опит".
 
Арх. Георгиев е специализирал в Англия строителство с глина и слама, в Индия изучава строителство с глинени блокове. Изучавал е и други строителни техники в Германия, САЩ, Ню Мексико. Архитект Георгиев се надява да постигне енергийна независимост на дома си. Според него интересът към строителството с глина се засилва през последните години.

 
 
 
"Материалите са много евтини, те са почти без пари, но труда, който е необходим, е много повече, отколкото при традиционното строителство... Ако се прави с нормално заплащане на труда- нещата се изравняват с разценките при традиционното строителство"- така арх. Георгиев отговаря на въпроса дали е по- икономично това строителство.
"Да строиш с глина има както предимства, така и недостатъци. Предимство е, че създаваш по- благоприятна среда за живеене... При използването на глина се регулира влажността на въздуха в помещението, постига се и баланс на температурата... В тези материали няма никакви токсини и никаква химия. Стените предпазват и от весокочестотни излъчвания, каквито са излъчванията при използване на мобилни апарати. Основният недостатък, е че това е един материал, който трудно се стандартизира"-
споделя архитектът. Съветът му към онези ентусиасти, които искат да си построят еко къща: "Трябва внимателно да прецените качеството на материала, който ползвате и имайте предвид, че глината не поврежда ръцете, а усещането е много приятно. Но най- важното- нашето спасение е в природата, затова трябва все по- често да се връщаме към нея!"
По публикацията работи: Милвана Игнатова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50