Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живопис и животопис в село Раброво

В петъчната среща "Добро утро, кмете!" ще ви заведем до едно отдалечено село в най-малката община в областта- Бойница. Селото е Раброво- с китна природа и позастаряло население- типична картина от региона. За живота там и перспективите пред местните хора разговаряхме с дългогодишния кмет Венчо Черчеланов.

Местната управа организира пленер по живопис- продължение на инициативата на местното читалище "Просвета- 1928" от миналата година. Картините, които художниците са създали, остават като дарение за читалището.

"Целта е постепенно да се попълни една постоянна галерия с творби, пресъздаващи селото- старинните къщи, църквата, водната кула. Участват художници от Зайчар, Сърбия, и от Румъния, а от нашия регион- представители от Видин и Кула. Средствата са осигурени от читалищния бюджет"- разказа Венчо Черчеланов, кмет на селото от 1999 година насам.

Животът в Раброво иначе тече монотонно, с дребните тревоги на селските хора. Имат си лекарски кабинет, зъболекар идва два пъти седмично, за сега работят и училището, и детската градина. За селото кметът казва, че с всяка изминала година все повече се усеща влиянието на демографския фактор.

"Хората намаляват поголовно, а попълнение от млади, знаещи и можещи няма. Те вече са навън- в чужбина, там си изкарват хляба", отбелязва с тъга кметът. За сметка на това в Раброво си имат чужденци, които добре съжителстват с местните хора. Преди години почиващите си за отпуската в селото пенсионери са били повече, но вече и те не идват редовно. Сега от шестте английски семейства, живели в Раброво, е останало само едно.

По последното пребояване, заедно със съседното село Каниц, населението на Раброво е 462 жители, като 90% от тях са на преклонна възраст- типичната картина за Северозапада... Според кмета решението на проблема се крие в развитието на селското стопанство и осигуряването на повече субсидии за осмелилите се да се занимават с него. Двама се местните "смелчаци", занимаващи се с животновъдство. Единият е от село Каниц- гледа стотина овце и кози, но се оплаква от липса на пазар, където да пласира продукцията си. Другият е от Раброво- отглежда 50 крави и още толкова овце.

За бъдещето кметът е оптимист и гледа към младите, като се надява, че преди да е станало късно, селото и регионът ще излязат от дъното, на което са сега.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35