Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ПМГ "Екзарх Антим І" и ОУ "Свети Климент Охридски" разменят сградите си, решиха видинските общински съветници

Предварителният дневен ред на днешното заседание на видинския общински съвет включваше 12 точки. По предложение на кмета на общината Герго Гергов и на председателя на съвета Пламен Трифонов бяха добавени още две.

Заседанието започна с минута мълчание в памет на жертвите на терористичния атентат на бургаското летище "Сарафово". Съветниците приеха декларация, осъждаща тежкия инцидент.

"Приемаме с изключителна тревога и възмущение новината за случилата се трагедия, след извършения терористичен акт на летище "Сарафово" в Бергас на 18 юли. Призоваваме гражданите на Видин и структурите на гражданското общество да се изправят срещу всякакви прояви на насилие", се казва в декларацията, представена от Пламен Трифонов.

Заседанието продължи с традиционните питания към кмета на общината. Росица Кирова от групата на ГЕРБ поиска информация за проектите, които кметския екип е разработил през първите 8 месеца от мандата му.

"В момента се изпълняват 12 проекта на обща стойност 38 млн. лева. От ноември 2011 г. до настоящия момент са разработени и са в процес на одобрение 6 нови проекта. Проекти в процес на подготовка за кандидатстване - 5. 3 проекта са изцяло преработени", отговори кметът на общината.

В отговор на питане за отдадените под наем общински земи, кметът Гергов представи подробен отчет за приходите на общината през първите 6 месеца на тази година, илюстриран с мултимедийна презентация.

Общинският сътветник Вардан Папикян получи отговор на своите въпроси за сключените договори за възнаграждение на треньори и за финансирането на спортните клубове. Оказа се, че неразбория относно решението общината да осигури заплати на треньорите е довело до това, че все още няма нито един назначен по този начин наставник. Кметът обясни, че договорите трябва да се сключват със самите клубове, а не, както са смятали спортните деятели, с общината. Иначе стана ясно, че засега са отпуснати само почти 8 хиляди лева на футболния "Бдин" и 1 300 лева на спортен клуб по колоездене "Стрела", който в края на тази седмица организира кръг от държавното първенство.

"Искам да ви уверя, а с това да уверя и гражданството, че моето отношение към спорта е много дълбоко, това е част от моя живот. Но ние трябва да сме на ясно, че общината трябва да излезе от кризата, да оцелее. Догодина или следващата година ние ще излезем от тази ситуация и ще заделяме много пари, ще разработваме програми за развитието на спорта.", каза кметът Герго Гергов.

Заседанието продължи по същество като общинските съветници експедитивно приеха без дискусии предложенията за промени в Подробния устройствен план на село Капитановци, актуализиране на програмата за управление и разпореждане с имоти общинска собственост, продължаване на наем на помещение общинска собственост и продължаване за още 5 години на наема на сградата на Общинска дирекция "Социално подпомагане" - Видин, която също е собственост на общината. Съветниците приеха Наредбата за поддържане и опазване на чистотата и управление на отпадъците и дадоха по-големи правомощия на кметските наместнци.

Председателят на общинския съвет Пламен Трифонов представи отчет за дейността на съвета и неговите постоянни комисии за първото полугодие на 2012-та година. От него стана ясно, че са приети 80 предложение на кмета на общината, 5 на председателя на местния парламент, 11 на съветници, 12 на общински служители, физически и юридически лица. Взети са общо 108 решения, нито едно от тях не е върнато от Областния управител като незаконосъобразно.

Както се и очакваше, най-разгорещени дискусии предизвика предложението за замяна на сградите на две видински училища, а именно - ПМГ "Екзарх Антим І" и ОУ "Свети Климент Охридски". Мотивите за това представи директорът на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин Емилия Николова.

"Предложението е продиктувано от проведените през април и май срещи с представители на училищата, членове на постоянни комисии, общинската администрация, областния управител, началникът на РИО, синдикатите, родители и други. Стана ясно, че в ОУ "Свети Климент Охридски" има малък брой ученици - 108, разпределени в 7 паралелки. Високо съотношение учител-ученик, нерационално използване на полезната учебна площ, маломерен брой ученици в паралелки 2, 5 и 6 клас, невъзможност за самоиздръжка. За Природо-математическата гимназия - голям брой ученици - 610, налага се обучение на две смени. Недостатъчна материална база.", обясни Емилия Николова.

Думата бе дадена и на директорите на двете училища - Таня Станчева и Румяна Петрова.

"Бих искала да акцентирам на две важни неща. Първо на задължителните изисквания за средищните училища, каквото е нашето и които не можем да изпълним в сградата, която ни предлагате. Второ - на основните мотиви за преместването ни в друга сграда. Нашето училище е средищно и е изпълнило всички изисквания, за да бъде такова. Освен това намалихме до минимум песонала, спестихме средства, недопуснахме прекъсване на учебния процес. Във връзка с вашето предложение проведохме втора среща с учители и родители, на която стана ясно, че родителите не са съгласни да преместят децата си в сградата на ПМГ по следните причини: с наличните 11 класни стаи сградата на ПМГ не предлага изградените от нас условия, задължителни за средищните училища, няма условия да изградим отново кабинетите по проекти, за които носим финансова отговорност следващите 7 години в размер на 40 хиляди лева, а при проверка ще се наложи да заплащаме неустойки по договорите, за подготвителна група и 8 клас няма класни стаи. Т.е. нямаме перспектива за развитие и с преместването ни обричате винаги да имаме единични паралелки и винаги да имаме недостиг в бюджета и то при условие, че успеем на 100% да прехвърлим децата, които в момента учат в ОУ "Свети Климент Охридски", обясни Таня Станчева.


"607 ученици има в ПМГ "Екзарх Антим І", които се обучават в 11 класни стаи, 2 компютърни кабинета и 1 училищен сълон. Смятам, че трябва да се даде възможност на учениците, обучаващи се в Природо-математическата гимназия да получават качествено обучение и образование. Нека не забравяме, че ученикът е приоритет. По тази причина смятам, че е нормално, разумно и мъдро да се предостави сградата на 4-то училище за обучение на учениците от ПМГ. Имаме много добър бюджет, управляваме го разумно, така че няма какво повече да допълня.", обоснова се Румяна Петрова.

Общинските съветници приеха почти единодушно - с 31 гласа "За", предложението за разменяне на сградния фонд. Единственият гласувал "Против" е Цецо Иванов, който заяви, че за пръв път видинския общински съвет взима решение за закриване на училище.

"Господа общински съветници, това решение буди в мен много тъга. Дано вие сте прави. Дано това училище просъществува на друго място и това, което е дарено на Видин от един велик българин не се превърне в пустош. Само след един месец ще ви попитам "Какво направихме като ликвидирахме едно видинско училище?". Господа, ликвидирайки училищата ние започнахме нещо по-голямо - ликвидираме Видин...", заяви Цецо Иванов.

И така от първи август двете видински училища ще имат нови адреси. Предстои да видим на първо време как ще се усъществи технически смяната, след това дали 4-то основно училище ще успее да се съхрани в новата сграда, а ако това не стане - каква ще е съдбата на една от най-старите учебни сгради, дарена, между другото, на видинските граждани, от Екзарх Антим І.

В края на заседанието съветниците приеха да бъде именувана улица с общинско значение в село Кутово.

Като последна точка общинските съветници намалиха с 50 процента възнагражденията си, но не по собствена инициатива, а за да изпълнят регламентите, предвидени в променения Закон за държавния служител .

Следващото заседание на общинския съвет във Видин ще е в началото на месец септември, дотогава съветниците излизат във ваканция...

По публикацията работи: Цветомир Цветанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19