Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За разграбените заводи на Северозапада- без носталгия, но с гняв...

Навремето в родния Северозапад имаше заводи, които произвеждаха и даваха прехрана на много хора. След това ги продадоха и затвориха... Това е участта на най-големите заводи във Враца, Видин, Белоградчик, Бяла Слатина и т.н. Защо те работеха и изнасяха продукция, а сега не могат?

"Нали целта на една реформа би трябвало да е да подобри производството, а не да го ликвидира..."- продължават да недоумяват хората от Северозапада.

Макар и с малко по-задна дата, познатата схема днес се прилага и на завода за товароподемни машини "Мизия" в Бяла Слатина. Работещото някога предприятие сега е подложено на безмилостно разграбване.

"Дори засиленото полицейско присъствие не може да озапти набезите на няколкостотинте ловци на старо желязо, които атакуват предприятието", коментира "по гореща следа" сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров.

Само преди два месеца, отново в рубриката "Абсурдизми" по РАДИО ВИДИН, ви разказахме как за няколко месеца от масивната сграда на телефонния завод в Белоградчик са останали само основите..., а този завод бе промишлена гордост на Града под скалите. В него са работили няколко поколения.

"Заводите, които отдавна вече са затворили врати, са разрушени и пустеят. А безработицата принуждава хората да крадат и рушат. Това, което се случва, е много жалко", е категоричното мнение на видинчани, заявено в анкета на стажант-репортерите Веселина Спасова и Петър Антонов.

Няма ги заводите. Трудно е да се намери работа в Монтана, във Враца, а най-трудно е във Видин, където самотните комини на отдавна закритите фабрики са единственото напомняне за индустриалното минало на региона...
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35