Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как заедно чистихме видинския бряг на Дунав

Над 150 чувала боклук вдигнаха от брега на река Дунав
ученици, спортисти, еколози и туристи, които се включиха в инициативата на РАДИО ВИДИН, БК "Видабаскет", ТД "Бонония" и ГПЧЕ "Йордан Радичков" за почистване на бреговата ивица. Доброволците- около 50 човека, тръгнаха от Колодрума и за около 2 часа време "заредиха" с опакован в чували и торби боклук, готов за извозване към градското сметище, всички контейнери на концесионера по чистотата, разположени в крайречните алеи.

"Пробити туби, пластмасови бутилки, счупени стъклени съдове, обувки, джапанки, памперси, велосипедни гуми, дори булченски букети- останало от всекиго по нещо имаше сред "находките", на които попадахме по брега"-
разказват Деян Емилов, Александър Гергов и Филип Емилов и ни показват снимките на добре оформена диня, чието стебло се вие сред камъни и боклуци, отрупано с цветове...

"Такъв вид почистване на речното корито правим за първи път. С децата от БК "Видабаскет" сме почиствали парка, брега, алеите и предишни години. Последните няколко лета обсъждахме намерението при ниско речно ниво да почистим участъци от брега, които през по-голямата част от годината са под вода. Но реката все ни изпреварваше- речното ниво в края на ваканцията се вдигаше и не успявахме... Е, тази година успяхме! Участниците в акцията имаха предварителна задача да съберат информация за река Дунав и за да върви работата по-леко, по време на чистенето си разказваха какво знаят за реката. Но освен урок по екология, имаше и "уроци" по история- сред боклуците намирахме бутилки с етикети отпреди 1989 година...
 
Дори ние бяхме изненадани от огромното количество боклук, натрупан по крайбрежието"-
разказва авторът на идеята Росен Ракаджиев.

Доброволците се бяха въоръжили с торби, чували и ръкавици. Помогна с още чували и ръкавици екологът Богомил Петров, който разказа на младите хора любопитни факти за река Дунав и за добро настроение нареди тематична изложба при Телеграф капия.

"Мисля, че свършихме добра работа! Децата се справиха отлично. Крайбрежието на Дунав винаги е било мръсно, но сега, в интерес на истината, е по-чисто от преди 20-25 години, защото тогава имаше много повече предприятия, които замърсяваха. Личното ми мнение, е че едва 20-30 процента от жителите на Видин пазят околната среда, останалите- не!...",
коментира екологът.

"Поне днес брегът на Дунав е по-чист. А ако всеки си хвърля боклука там, където трябва, няма да има нужда от такива акции"- категорични са децата.
По публикацията работи: Екип НОВИНИ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00