Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родителството е отговорност

Родителите са отговорни за живота, здравето и сигурността на своите деца и са длъжни да вземат необходимите превантивни мерки за тяхната безопасност. А правят ли го? И кой носи отговорността за децата след приключване на учебните занятия и по пътя към дома?

"Както родителите, така и настойниците и попечителите или други лица, които полагат грижи за детето, това могат да са близки или роднини, но пълнолетни лица, на които родителите са възложили да гледат децата им вместо тях, са длъжни да не оставят без надзор и грижа деца до 12- годишна възраст. В Закона за закрила на детето е предвидено да не се оставят без надзор, ако с това се създава опасност за тяхното развитие- физическо, психическо, нравствено. С оглед на тази разпоредба е необходимо децата под 12 години да бъдат придружавани от възрастни и да не бъдат оставяни сами в рискови ситуации и затворени помещения"- каза за РАДИО ВИДИН Цветана Милкова- юрист консулт на дирекция "Социално подпомагане".

Отговорните родители всеки ден водят и вземат своите деца и гарантират тяхната безопасност. Част от тях са безработни и са у дома, работещите се редуват на смени, други разчитат на занималня- показа репортерската ни проверка.

Учениците се извеждат под строй от учител и се предават на чакащите родители. Някои от децата се прибират сами, така са решили техните родители и са попълнили декларация в училище, указваща маршрута за придвижване на детето и поетата отговорност за това. За първокласниците е осигурен възрастен, а четвъртокласниците често се справят и сами- казаха събеседниците ни в анкета.

В училище децата са под надзора на своите учители, у дома- под погледа или мобилния контрол на родители си. Достатъчно безопасно за малките ли е придвижването им от дома до училище и обратно. Те твърдят, че спазват правилата за движение и се движат в малка група.

"Санкции има само за родителите, когато са създали опасност за детето- горяща печка, необезопасено място, заключена стая- в застрашена ситуация. Но Законът не задължава родителите да осигурят възрастен"- допълва Цветана Милкова- юрист- консулт на дирекция "Социално подпомагане".

 

По публикацията работи: Пенка Милушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50