Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Весков, казанджия: "И бедни, и богати пият ракия"

Проверките на митничарите по селските казани преди време показаха двойно повече нелегална ракия, домашно производство. Най-много нарушения има в Северозападна България- Лом, Монтана, Враца и Видин, където хората са най- бедни. За последните четири месеца- юли, август, септември и октомври, служителите на Митница- Лом са констатирали 19 нарушения. Това съобщи за РАДИО ВИДИН началникът на отдел "Митническо разузнаване и разследване" Дончо Трашлиев. Той поясни, че се съставя акт за нарушение, като при връчването на този акт на съответния нарушител му се обяснява, че има права, които му позволят в рамките на един месец да сключи споразумение и да си вземе обратно самото съоръжение, на 40% от стойността. Дончо Трашлиев допълни, че има такива нарушители, които сключват споразумение и си взимат казана обратно.

Наистина ли в Северозападна България се пие най-много и какво се предпочита? Домашните ракия и вино или такива, купени от познат и проверен частник. Това са предпочитанията на взискателните видинчани към сгряващите през зимата градусови напитки.

"И домашната ракия, и домашното вино трябва да са по проверена технология. По-сигурно е"- така хората отговарят на въпроса в анкета на РАДИО ВИДИН, защо предпочитат виното и ракията да са домашно производство пред тези, които се предлагат в магазина и са произведени по утвърдена технология.

"Чалъмът на казанджийството е в самия материал. Няма бедни, няма богати. Ракията се пие от всички". Това каза в "Посоките на делника" врачанският казанджия Пламен Весков. Традиционно в ракията си врачани добавят растението "папий".

"Един стрък е напълно достатъчен, за да ароматизира около 80 литра ракия. С него, обаче, не трябва да се прекалява, защото вкусът става много натрапчив", съветва казанджията и допълва, че за домашната ракия е нормално да бъде около 50 градуса, но всеки я прави според собствения си вкус. Врачанската теменуга е предпочитаният сорт грозде, от който врачани си правят вино и варят ракия.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10