Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Тодоров:"Най-честите жалби са за ранно пенсиониране"

Повечето от запитаните видинчани в анкета на РАДИО ВИДИН дали знаят за съществуването на Комисията за защита от дискриминация отговарят отрицателно. Част от тях твърдят, че при нужда биха се обърнали за помощ към Комисията, други - че по-скоро ще разчитат на себе си, за да решат дадения проблем. Според някои от запитаните, дискриминацията по етнически признак се среща най-често.

"Не ми допада това, което чух в анкетата, въпреки че за последните 4 години, откакто съм регионален представител, имам презентации пред над 4500 жители в областта. Годишно правя около 1000 консултации. Притесняват ме отговорите на хората, че в случай на дискриминация не биха се обърнали към комисията. Това означава, че са дистанцирани от държавните институции, които са ангажирани да защитават интересите им. У нас битува стереотипът, че дискриминацията е проява само на етническо разделение и нетърпимост", каза в "Посоките на делника" регионалният представител на Комисията за защита от дискриминация във Видин Димитър Тодоров.

© Снимка: novini.bg

Според действащото законодателство признаците, по които можем да бъдем дискриминирани са 19 - пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние.

В Комисията най-чести са жалбите за дискриминация при упражняването на правото на труд по различни признаци - възраст, пол, увреждане, образование, лично положение, синдикална или политическа принадлежност. По-често те са заради ранно пенсиониране. В много случаи работодателите уволняват или съкращават хората, придобили правото на ранно пенсиониране.

"Липсват обективни и законови критерии при подбора на кадрите - не се отчита образователния ценз, професионалните умения и опит. Предпочитат се по-младите, с по-малък трудов стаж, но и с по-малки заплати. Има и оплаквания за постоянен тормоз на работното място от страна на работодателя, за да се създаде обстановка, която да накара служителя сам да напусне. Това се нарича според закона "подбуждане към дискриминация", защото понякога се включват и останалите членове от екипа. Правят се и щатни промени, за да се освободят нежеланите служители и да се назначат други, подбрани по политически, роднински и приятелски признак", допълва Тодоров.

Най-честите оплаквания в община Видин са в рамките на личните и обществени отношения. За последните три месеца сигналите до комисията са свързани с промените в изискванията за назначаване по програмите за заетост, които трудно се покриват от хората в малките населени места. В комисията има постъпили оплаквания за лишаване на децата в социалните заведения от пълния размер на полагащите им се за месеца джобни пари; по-късно включване и по-ранно изключване на уличното осветление в селата в сравнение с общинските центрове; неправомерно определяне на категориите труд и размера на пенсиите при пенсиониране; оплаквания за начина на провеждане на конкурси за работа в общинските администрации; недоволство на гражданите от услугите на мобилните оператори и доставчиците на други стоки и услуги заради принуда за заплащане на неосъществени или неконсумирани услуги; проява на субективизъм при определянето на безработните за участието им в програмите за квалификация и преквалификация.

Санкциите за дискриминация са между 40 и 20 000 лева. От началото на годината от регион Видин в Комисията са постъпили 30 жалби, като 22 от тях са по признаците лично и обществено положение. 4 жалби са по признак имуществено състояние, като към една от тях има и твърдение за сексуален тормоз.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45