Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Снимка: Радио ВИДИН

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". 

"Тревожно е забавянето на строителството на новия скоростен път Видин-Ботевград." Това подчерта народният представител от ГЕРБ Росица Кирова:

"Много строителни фирми от Видин и хора, които предоставят материали, техника, оборудване, ме потърсиха по въпроса защо не им се плаща, при условие че има заложени пари в държавния бюджет, при условие че има актувани и сертифицирани дейности. По този въпрос говорих с министър Коритарова, зададох и парламентарен въпрос, на който тя ми даде отговор. Продължавам, защото въпросът трябва да бъде и към г-н Главчев, който определя дневния ред на правителството. Трябва да има непрестанен натиск, за да може нещата да се случват. Трябва да показваме на тези, които управляват държавата, че не сме забравили и не ни е все едно. Това е единственият начин да получим това, което искаме. Липсата на редовен кабинет решава всичко и разваля всичко. Мога спокойно да кажа, че в рамките на 5 до 7 години наистина Видин ще бъде един различен град, защото ще има инфраструктура до него и защото вече сме част от Шенген."

"Бъдещето на Северозападна България е да има по-добра инфраструктура, в туризма, откриването на нови предприятия и създаване на работни места." Това каза народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов:

"Винаги съм казвал, че мечтая за модерна европейска България, в която хората да са свободни, целеустремени, да имат работа, да се движат гордо из улиците на страната, а и в чужбина. 20 години България беше в едно безвремие, в което не се работеше по проблемите. Не можем да компенсираме тези 20 години за 3 години. Противоборството между старото безвремие и новото, което иска да модернизира България, предизвика политическата криза. Трябва да постигнем компромис, трябва да постигнем консенсус, с който България да се устреми по пътя на другите европейски държави."

"Мечтая за богата, суверенна и независима България", каза народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров:

"Мечтая за България, в която българите живеят по-добре. Когато влязох в политиката имах две основни цели, на които все още не съм изневерил. На първо място да се съхраним като народ и нация и да не изчезнем и на второ място - нашите сънародници да живеят по-добре. Българите не сме втора категория хора, не сме нищо по-лошо от другите държави членки на ЕС и заслужаваме поне такъв стандарт на живот. Това е България, която искам да видя, но същевременно суверенна и независима. Пречи ни това, че в последните три десетилетия и половина ни свикнаха да ни е добре да сме зависими, да ни е страх да предприемем самостоятелна стъпка, която да защити нашите собствени интереси като държава. Наложи се моделът, че сме малки и от нас нищо не зависи. Не е така. България е самостоятелна държава и може да взима самостоятелни решения, колкото по-бързо се научим да правим това, толкова по-скоро ще имаме тази България, за която мечтаем."

"Ключовете от вратата на България към Европа се държат от Северозапада, трябва да върнем повече активни млади хора тук." Такава е мечтата на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев:

"Мечтая за мирна, просперираща, демократична, солидарна България. За общество, основано на ценности. Общочовешки, а не измислени и налагани от конюнктурата. Надявам се 2025 година да донесе всичко хубаво, което пропуснахме да постигнем през 2024 година. Като общество се изморихме да очакваме някой друг да направи това, което изискваме. Делегираме мандати и отговорности на нови и нови политически "герои", на нови проекти... Мисля, че през 2025 година е назрял моментът да разберем, че отговорността е изцяло наша и от нашия избор зависи какво общество имаме. Бъдещето на Северозапада е да бъде мостът между различни цивилизации, тъй като нашата държава се намира между Европа и Азия, но портата за Европа е тук. Надявам се Северозападът да се развие, надявам се да запази най-голямото си богатство - хората, да успеем да върнем повече активни млади хора, които да намерят смисъл да се развиват, да се трудят, да тровят и да получават плодовете на своя труд, да създават семейства в Северозападна България."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34