Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Власите във Видин - българи или румънци?

"Ние сме си власи и си живеем тук, от деди и прадеди. Не знам дали сме румънци. Ние се считаме за българи и децата сме си ги учили на български, не сме като турците да искаме наш език и управия. Власите се различават от румънците по говор, по живот. Власите сме българи, тук сме се родили", тези отговори преобладават в анкетата на РАДИО ВИДИН с въпроса "Има ли румънци във Видинско, а власите румънци ли са?".

Тази тема е провокирана от писмо, което бе получено в РАДИО ВИДИН от Архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин. В него Архимандрит Поликарп изразява личното си мнение, а не мнението на Видинска епархия и на Църквата ни:

"Като гражданин и духовник, споделям лични мисли с голям трепет и вълнение, защото не може зад църквата и благочестието да се скрива и таи омраза и ненавист. Не може да се постигат лични изгоди и облаги. Съвестта не ми дава право да мълча".

Съдържанието на коментара му е породено от публикация във видински информационен сайт, която гласи, че във Видин на 3 ноември 2012 г. се е провел Симпозиум на тема: "Румънците в България - минало, настояще и бъдеще". Ето какво ни пише архимандрит Поликарп:

"До тук хубаво, няма нищо лошо, нека се провеждат такива срещи, но когато прочетеш, че става въпрос за ВЛАСИТЕ, че са румънци, чашата прелява. Власите в Гърция какви са? Идете и кажете, че са румънци. С камъни ще ви убият, самите те".

Преди да започнат докладите по темата на въпросния симпозиум, Иван Александров- от създадената наскоро във Видин Фондация "Валахорум"- е заявил пред присъстващите:

"Ако нямаш език майчин в училище и в черква, изчезваш като етнос. Като доказателство за това ще ви кажа следното - ако по данни на националната статистика преди 100 години във Видинско сме били 42 хиляди, то сега сме едва 186. 225 пъти са намалели власите във Видинско. Както казва българският фолклор - кучетата ги изяли".

"Власите са румънци- латиноговорящи. Не са славяни. Влах и румънец е едно и също като термин"- каза Иво Георгиев, председател на Сдружението на етническите румънци в България. И подчерта, че според него власите не са българи, защото между гражданство и етнос разликата била огромна.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

      Видинското село Капитановци събра заедно това лято български, румънски и сръбски състави в международния етнофестивал- "Тимок и Дунав нас ни свързват".
Направихме справка какво казва българският тълковен речник- срещу думата "етнос" четем: идва от гръцки, означава племе, семейство. Група от хора, изграждащи общност, определена от бита, от възприятията за света и за приетите от тях в ежедневието порядки. А думата "народ" означава: 1. Жителите на една държава. 2. Нация, националност. Пример: Български народ. Срещу понятието "гражданство" пише: Гражданството е устойчивата политико-правна връзка на един човек- физическо лице, с носителя на публична власт- държавата. В по-широк социо-културен контекст, гражданството е носител на идентичност, свързана с членството в едно общество, различаващо себе си от други.

"Щом си в пределите на България, ти си българин. Това, че живеят до Румъния не ги прави автоматично румънци. Има голям проблем в момента, който аз лично го наблюдавам още докато бях студент. Тогава румънски студенти споделяха идеята за Велика Румъния - където има румънци и власи да бъдат взети под тяхно крило", допълва в разговор с Ваня Минева Архимандрит Поликарп.

"И според българските историографи, власите са романизирани траки. "Власи" е едно историческо геополитическо обозначение на всички романски народи. Един етнос, като такъв, се определя от неговия език. И така, както всички се наричат ромуни или власи, не мога да кажа, че власите не са румънци. Но етническата принадлежност не трябва да се бърка с гражданството и принадлежността към една държава", каза председателят на Асоциацията на власите в България Пламка Любомирова.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00