Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Иванова, библиотекар: "Акаунт и айпод трябва да са в новия речник"

Новият официален правописен речник, който се оказа рай за учениците- противоречи ли си? Това е темата ни днес. С новото издание езиковедите от Българската академия на науките узакониха и слятото, и разделно писане на цели класове от думи. Това означава, че хлапетата по- рядко ще грешат на тестовете, тъй като речникът вече им дава правото да пишат и "бизнесцентър", и "бизнес център". Езиковедите сложиха ред и в писането на малки и главни букви, които сега българинът масово греши. Новият речник се отличава от другите, които са на пазара, по това, че в някои от тях авторите дават своята гледна точка по някои по- неясни правила на правописа, а не книжовната норма. Объркване е предизвикало новото издание и у директорката на Регионалната библиотека в Монтана, Анелия Иванова, според която промените ще бъдат възприети с течение на времето:

"Речникът е в противоречие с нещата, които съм учила в училище и университета. Но от друга страна, езикът ни трябва да се развива."

Според директорката на библиотеката е добро решението на съставителите да включат в новото издание думи, които вече са се утвърдили в ежедневието ни, като акаунт, айпод, айфон, аквафитнес. Промяната в някои правила на писане обаче е трябвало да бъде обяснена в изданието, за да е по- ясно на читателите, които са свикнали с друг правопис, каза още в "Посоките на делника" Иванова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Веднъж "душкабина" е една дума, а после "душ гел"- са две. Не става ясно защо в двата случая правилата са различни. Но новият правопис няма да затрудни хората, които добре са научени на старите закони в писането. По- скоро ще се затруднят подрастващите, при които процентът на неграмотните е изключително голям."


Можем да кажем, че учените езиковеди направиха революционна промяна в езика. Те разрешиха на жените да бъдат "колежки" и ги освободиха от досегашната догма на езика, която повеляваше, че думата има само мъжки род. Това задължаваше в официалната писмена и говорима реч дамите да бъдат в мъжки род- "колеги". Добро впечатление е направил новият речник на дългогодишната учителка по български език и литература от Белоградчик, Анка Стоянова, която дори е купила изданието за подарък на внука си.

"Не виждам почти никакви отклонения от правописа на българския език. По правило, при слято или полуслято писане, когато втората част на думата е членувана, трябва да се пише тире. Но както е случаят с "бизнес център" в новия речник, защо да не се пише и разделено, ако така думата се е утвърдила вече в езика ни. Новият речник е оформен много добре и е по- удобен за ползване от досегашните издания", каза още литераторката.

В новия правописен речник са включени над 90 000 думи. Те са с 20 000 повече от думите в досегашните речници. Повечето от запитаните видинчани обаче не знаят за изданието, което е на пазара от миналата година. В случаите, когато им се налага да проверят правописа на дадена дума, се допитват до старото издание, което имат у дома или правят справката си в Интернет.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45