Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Там, откъдето духа вятърът

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Днес ви отвеждаме в селото, откъм което духа вятърът- Кошава. Заради това и го кръстили така от съседните му села, разказват митовете и легендите от стари времена. Кошава е разположено на Дунав, в община Видин. Населението е от власи, като там са останали само най- възрастните и най- младите му жители. Хората на средна възраст отдавна са на гурбет по чужбина. В населеното място се намира едно от малкото предприятия, работещи в областта- заводът за гипс.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Хората, които излязоха зад граница се връщат за празниците. И там не са много добре, но поне имат какво да ядат. Винаги е имало от селото, заети в завода. През последните години обаче в предприятието бяха направени големи промени заради кризата",
разказа кметицата Галина Радионова в рубриката на РАДИО ВИДИН- "Добро утро, кмете". И както навсякъде в малките, и не само, населени места, и тук разчитат на програмите за заетост, за да се хване някой и друг безработен човек на временна работа. Така свързват двата края дванайсет души в Кошава. Осем от тях поддържат селото чисто, защото иначе се оказва, че няма кой друг да го прави. Но пък с един куршум- два заека. Хем чисто, хем заетост, а и разходът на пари не е голям. Така зайците станаха три. Все пак е добре, че Дунавът е наблизо. Реката осигурява прехраната на част от хората.

© Снимка: Община Видин Архив

      Хоро в селото за Коледа, 2012 г.
Имат все пак радости за душата местните- жив е фолклорът там, поддържат го, а и той крепи духа на хората. Радват се и се гордеят, когато самодейците спечелят награда от фестивал или събор. Певческият и танцов състав съхраняват и популяризират местния фолклор. Гостуват на съседните села и те им идват на гости по празниците.

"Така показваме, че ни има и съществуваме. Защото ако няма читалище, училище или детска градина, няма да има и такъв живот в селата", казва малко с тъга кметицата. 6- 7 са децата в детската градина. Лятото обаче се пълни с малчуганите, излезли във ваканция и дошли при баби и дядовци. Всеки от този край знае и за хубавия плаж, който се открива там през топлите месеци.

Амбицията на кметицата е да баластрира улици, да направи ремонт на покрива и да смени дограмата на читалището. Но знае, че прави най- много за хората, тогава, когато живее с техните проблеми и ги решава, доколкото може.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Заводът не може да си реализира продукцията. Много хора излизат болнични или в отпуск и не вървят нещата",
разказват местните за предприятието за гипс в селото, и още:

"Добре са тези, които са се пенсионирали вече от завода, защото взимат по- високи пенсии. Останалите разчитат на тези пари или на средствата, които им изпращат роднините от чужбина. Двама гледат крави, а за карти не можем да се съберем и четири души."
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49