Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Стоичков, археолог: "Северозападът има огромен потенциал за културен туризъм"

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

За Деня на археолога и за двойно повечето пари за археология е темата днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Дейността на археолозите не се свежда само до работата им по разкопки през лятото. След тях, пред археолога се появяват документиране на находките, анализ и датиране, публикации, реставрация и консервация, представяне на находките и подготовка на обектите за посетители, за да станат откритията достояние както на учените, така и на всички, любопитни към археологията. Археолозите си имат и ден- 14 февруари, който се отбелязва у нас от 1970 година по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт и музей към Българската академия на науките.

През тази година ще бъдат заделени двойно повече пари за археологически проучвания по и около пътищата- 7 милиона лева. Общата сума на всички вложени средства в проучване на културно- историческото ни наследство, което попада в обсега на пътните проекти от 2009 година до края на тази година, ще достигне близо 19 млн. лв. До края на 2013 година ще се копае по път Е- 79, в участъка Мездра- Ботевград.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Исторически музей, Враца
"Цифрата е много висока и се радвам, че са ни обърнали внимание. Проблемът е, че когато се работи по инфраструктурните проекти ни се поставя срок. Така разкопките се правят в екстремни условия. Това, което облекчи работата ни е приемането на наредба, която определя какво трябва да се проучва, броя на работниците, сроковете",
обясни археологът от Врачанския исторически музей- ст. н. с. Нарцис Торбов. По отношение на сензациите, в които се превърнаха някои от археологическите разкрития в Созопол, историкът съветва колегите си да бъдат по- внимателни, с това което се обявява:

"Тиражираните сензации преминават границите на държавата ни. Стигна се дотам, че колеги от чужбина ме питат не какво ще открием тази година, а какво ще измислим."

И тази година ще продължат разкопките в древнотракийското селището край прохода "Вратцата", допълни Нарцис Торбов.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Археологията е хуманитарна наука, която изучава и документира миналото по останките от многобройни цивилизации и култури, живели в различни епохи на Земята. Тя обхваща периода от време от първите каменни инструменти отпреди 2,5 милиона години до най-новата епоха.

"Археологията е начин да знаем повече за миналото си. Сигурно звучи стряскащо за някои хора суми като 3 милиона лева за археология или решение да се спре инфраструктурен обект, за да се направят проучвания, но това позволява да се изучи културата на хората, населявали преди нашите земи и да се открие това, което ни свързва с народите в Европа", е мнението на археолога от Лом Валери Стоичков. Според изследователя, в нашия регион има огромен потенциал за развиване на културния туризъм, който не се използва достатъчно:

"Античният град Рациария е едно богатство от световен мащаб. А ние го оставяме на произвола на съдбата. Бях там лятото и се удивих, че въпреки вандалските нашествия на иманяри, които се извършват вече от 25 години, много от нещата там са унищожени, но и много все още съществуват. Тях трябва да ги проучим и експонираме. В Лом, античният Алмус също има още какво да се проучва и да се изложи в градска среда."


Засиленият интерес , който предизвика преди време откритието на т. нар. ломски вампир е показателен за дълбоките традиции при балканските народи, свързани с нечистите сили, смята археологът, според който, останките са от 12- 13 век. За предстоящия празник, изследователят пожелава повече далновидност към културните ни и исторически ценности, които могат да бъдат включени в каузата за възраждането на Северозапада.

Според някои видинчани обаче не е оправдано да се дават повече пари за археология, а според други- проучването на културата и наследството ни може да бъде само от полза за нашия край. Това показва анкета на РАДИО ВИДИН:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"И археология трябва да има, но по- важно е, че хората са гладни. Повече пари трябва да се дават за развитието на земеделието. ... Пътят може да заобиколи, а архелогическите находки трябва да си останат там, където са. Затова е добре, че се отпускат повече пари, за да знаем и помним миналото ни. ... За нашия край е добре да се наблегне на археологическите находки, за да се привлекат туристи."
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00