Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво даряваме най-често?

За какво даряваме най-често и склонни ли сме да го правим? Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. През последните години гражданите и фирмите даряват все повече, каза Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум:

"Хората даряват най-често за лечение, подкрепа на близки, за хуманитарни каузи. При компаниите даренията са най-често за образование. ... Най-много са гражданите, които даряват между 1 и 5 лева на година. През 2011 г. хората са дарили над 3 милиона лева, дарените смс-и са около 1,2 милиона. При компаниите бюджетите им за т.нар. корпоративна социална отговорност започват от 500-600 хиляди лева, по места малките фирми даряват и стоки и услуги. ... Вдъхновяващ е случаят в Кюстендил, където читалището в ромската махала събира дарения за озеленяване на квартала. Това се случва след проучване сред хората в махалата, които са казали, че един от основните проблеми е липсата на зелени площи. Тази история разбива клишетата по отношение на етносите ..."

Рядко даряват българите е мнението на видинчани, показва анкета на РАДИО ВИДИН:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Някои даряват, но не всички. ... Рядко даряват хората, като се има предвид как живеем. ... Бих дарила предимно дрехи, най-вече за деца. ... Ако има пари българинът дарява, ако няма- не дарява. ... Дори и да имат пари хората, не обичат да дават. ...Нищо, че сме бедни, все пак даряваме. ..."


Има хора, за които благотворителността е начин на живот- едни го правят от добро сърце, други- заради определена кауза. Това каза в "Посоките на делника" Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация работилница за граждански инициативи:

"Държавата е най-щедра в благосклонноста си към данъчните облекчения само, когато става дума за дарения в нейна полза. Никъде по света обаче държавата не очаква граждани и фирми веднъж платили данъците си да са склонни да правят допълнителни жертви, т.е. да даряват. В България, ако фирма дари в някой от двата държавни фонда- за лечението на деца и за инвитро процедурите, то тогава за дарителя има данъчно облекчение от 50 процента. Ако същите тези фирми дарят на граждански организации, Червения кръст, институции за социално слаби- получават 10 процента. ..."

Въпреки кризисното време, все повече хора правят дарения. В крайна сметка въпросът е не колко се дарява, важна е съпричастността към другите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52