Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваньо Костин: "Дърводобивни фирми унищожават поземлени имоти и пътища в Чупрене"

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" днес ще бъдем в две села от видинския регион, където проблемите, характерни за малките населени места не са никак чужди и на местните жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Чупрене около 300 души са регистрирани в Бюрото по труда. 130 в момента са на работа към Общината, а 170 са без препитание. Очкава се още 60- 70 души да бъдат освободени, съобщи кметът Ваньо Костин:

"Най-съществените проблеми в общината са три. Първият от тях е безработицата в региона. Заради предстоящите избори всичко е на етап "изчакване" и няма никакво движение по оперативните програми. Ще ни се отпуснат работни места по програмите най-вероятно след вота за Народно събрание."

Другият основен проблем в общината са кражбите по селата. В региона има около 800 пустеещи къщи, като в 80-90 процента от тях вече е влизано незаконно, допълва кметът:

"Едни и същи са хората, извършители на дребни кражби, като те остават ненаказани от съда и прокуратурата, заради това, че кражбите са маломерни. Така извършителите остават с чувството, че законът не ги лови и продължават с кражбите. Тъй като явно службите на реда не могат да се справят с проблема, се взе решение на общински съвет да се започнат разговори с частни фирми за охрана. Вероятно до месец време ще постигнем договорка."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Третият основен проблем в Чупрене са дърводобивните фирми, които работят към горското стопанство, допълва Ваньо Костин:

"Унищожени са поземлени имоти, повредени и унищожени са полски и горски пътища. В момента обсъждаме въвеждането на годишна винетна такса за преминаване от дърводобивните фирми."

И от Чупрене отиваме в белоградчишкото с. Салаш. Там основният проблем за хората доскоро е било водоснабдяването, каза Румяна Алексиева, кметски наместник:

© Снимка: Иванка Петрова

"Проблем имахме преди с водоснабдяването през лятото. Решихме върпоса до голяма степен, като подменихме един пожарен кран. Чешмата над селото трябва също да я поправим, защото там спря водата- ще почистим резервоарите, за да потече отново."


Проблем доскоро местните са имали с електрическия кабел от единия трафоспост до другия в населеното място. Заради честите аварии постоянно екипите копаели в центъра на селото. В края на миналата година обаче кабелът е подменен, с което електрозахранването вече е постоянно.

В селото няма аптека, но и за този проблем хората са намерили решение:

"Всеки даде колкото може и събрахме 152 лева, които са оборотни. Всеки понеделник, когато пътувам до общинския център, купувам нужните лекарства", разказа още Румяна Алексиева.

© Снимка: Иванка Петрова

Някога Салаш е било едно от големите населени места на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. е имало 1450 жители. Сега там живеят под 200 души. Хората започнали да го напускат към 1960 г. Останали без земята заради кооперирането ѝ. Къщите пустеят, рушат се. Заради изселването, през 1973 г. закрили училището. Преди години то е превърнато в старчески дом. Основната част от хората в селото са пенсионери, младите семейства се броят на пръстите на едната ръка. Но имат женски хор, с който се явяват на фестивали в Белоградчик. Жените пеят като славеи, някои са хористки още от времето на учителя- диригент Тодор Кръчков.

По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45