Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Верка Монова: "Състоянието на горските ни масиви е плачевно"

Битката за българската гора, която заема една трета от територията на държавата, продължава- от една страна срещу все по-наглите бракониери, от друга- срещу съмнителни икономически интереси, нерядко маскирани зад благородни каузи.

© Снимка: Светослав Цветанов

"Гората и ние", това е мотото, под което тази година от 1 до 7 април отбелязваме "Седмицата на гората". В рамките на инициативата общинското дружество "Комунални дейности" в Берковица ще извърши пролетното залесяване, предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Петя Генова. 30 дръвчета ще бъдат засадени по алеи и паркове в града- кипариси, кедър, чинари, предоставени от Държавното горско стопанство (ДГС) в Берковица. Как ще бъде отбелязана "Седмицата на гората" там разказа директорът на Регионалната дирекция на горите (РДГ) инж. Сашо Каменов:

"За отбелязване на инициативата в Берковица организирахме конкурс за рисунки на деца на тема "Обичам природата. И аз участвам" и Ден на отворените врати. Ученици ще посетят и горския разсадник, където ще се запознаят с производството на фиданки, с главните дървесни видове за залесяване и гиржите, които лесовъдите полагат за тях. За Деня на Земята, на 22 април ще залесяваме отново с деца и ученици от детските и учебни заведения."

Дирекцията е подписала договор за изпъление на проект за опазване, поддържане и възстановяване на крайречни смесени гори. Проектът ще се изпълнява по поречието на река Дунав, на територията на ДГС- Оряхово и Лом.
За промените в Закон за горите, който бе приет през април на 2011 година, инж. Сашо Каменов казва, че дава възможност за по-добър контрол върху служителите в горските стопанства.
 
"Законът раздели стопанисването от контрола на горите. За съжаление се допускат пропуски от наши бивши служители, каквито са директорите на териториалните поделения на горските стопанства, техните заместници и други лесовъди. С тях преди бяхме в една система. Сега отново сме в една и съща структура, но в различни направления. И това, което не можеше преди да се прави, сега се случва- ние да наказваме нашите служители за това, че са допуснали пропуски и дейности в разрез със закона", допълни директорът на РДГ- Берковица.

В Белоградчик вече 111 години има горско стопанство. Сега то е териториално поделение на Северозападното държавно предпиятие, което се създаде с новия Закон за горите.

"Това, което беше първоначално изключено от дейността ни се оказа, че носи негативи по отношение на законното стопанисване на горите. Бракониерската сеч бе масова и това доведе до промяната в закона"- така Мая Костова, директор на Държавното горско стопанство в Белоградчик (ДГС) коментира пред сътрудника ни Иванка Петрова законовите промени, с които на териториалните служби се прехвърли задължението да охраняват държавните имоти и частните, които са до 20 дка.

"Когато охраната на имотите бе поверена на собствениците, тогава се извърши много бракониерска сеч от неизвестни за нас нарушители. Тъй като собствениците нямат възможност и средства да охраняват горите си, това бе поверено на горските стопанства", допълни Мая Костова.

Дискусии по наболелите теми на гората ще се проведат утре в Берковица. Там се организира информационна среща "Зелена Акдемия", на която са поканени и жителите на региона. По време на инициативата ще се обсъждат проблемите при опазването на гората. Домакин на срещата ще бъде берковската Лесотехническа професионална гимназия. Началото е в 10 часа.

"Зелената академия е първа по рода си в Северозападна България. Поканени за участие са биопроизводители, овощари и частни горовладелци от Берковица, Монтана и Вършец. Лектори от Лесотехническия университет, Министерството на земеделието и горите и от други институции ще представят лекции в областите горско стопанство и околна среда, планинско животновъдство и земеделие, овощни и ягодоплодни култури, дом, градина, туризъм", обяви директорът на гимназията в Берковица Христина Христова.

Преди месец в Евросъюза влезе в сила закон, с който се забранява търговията с незаконно сечен дървен материал, като мярка в борбата с обезлесяването и затоплянето на климата. Под заплахата от санкции, нормата задължава производителите и търговците, които за първи път пласират на европейския пазар дърво или негови производни като мебели, дърва за отопление или за производство на хартия, да доказват, че този материал е добит от законна сеч. Търговците, които купуват или продават дървен материал, вече намиращ се на пазара, трябва да по в регистър своите снабдители или клиенти, за да докажат законния му произход.
 
Във видинското село Бела Рада обаче незаконната сеч продължава със страшна сила, каза Верка Монова, кмет на Бела Рада:

"Меко казано, състоянието на гроските ни масиви е плачевно. Докато не се разшири дейността на горската полиция и да се конфискува живата тяга, превозните средства и машините за рязане на дървета- нещата няма да се оправят. Глобите, които се налагат не вършат работа, защото санкцията е символична- 50-100 лева, която бракониерите после си я заработват. Всеки ден се сече. Държавата трябва да се намеси, за да регулира дейността на фирмите, които са получили позволителни за дърводобив, защото е настъпил хаос. Имам чувството, че има някаква обвързаност и никой на никого не може да търси сметка."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06
Александър Борисов, кмет на с. Василовци

Кметът на Василовци: Не може в 21 век да газим в кал

Рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Василовци - едно от най-голямото в община Брусарци. Селото изглежда приветливо и добре поддържано, освен това не липсват и млади хора.  Александър Борисов е кмет на населеното място първи мандат, от 2023 година. Опитва се да е в помощ на жителите и да се отзовава при нужда. По думите му,..

публикувано на 20.06.25 в 11:00