Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как общините се грижат за хората с увреждания

© Снимка: Биляна Борисова

Оказва се, че 55 на сто от хората с увреждания в България са на границата на бедността и социалното изключване. Това сочи сравнителен анализ на социалния статус на хората с увреждания в страните от Европейския съюз на Центъра за европейска и социална икономическа политика. Анализът е направен по данни на Евростат и други официални източници на държавите-членки. Половината от хората с увреждания у нас не са ангажирани в икономическия процес на страната и социалните помощи се оказват недостатъчни да покрият техните минимални материални потребности. Процентът на заетите хора с увреждания в Европа е 45 на сто, а у нас- 33 процента, с което ни нарежда на предпоследно място в ЕС. България държи първенство по процент на преждевременно отказалите се да учат хора с увреждания- 45 процента, при среден процент за Общността- 22 на сто.
На фона на тази статистика, проверихме използват ли общините пълноценно и прозрачно възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Социалната политика е приоритет за управленския екип на Община Видин, казва Евгения Лилова, инспектор "Социални услуги" към направление "Социални дейности" в местната администрация:

"Приета е Общинска стратегия за развитие на модерна социална политика в подкрепа на итегритета на семейства и общности в община Видин за периода 2010-2015 година. Към момента фунцкионира проект "Помощ в дома" по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". 100 души, от които 60 с трайни увреждания и 40 самотно живеещи възрастни хора, се обгрижват от 42-ма домашни санитари. Срокът на проекта е 1 година, считано от април 2013 г."

За проблемите на хората с увреждания във Видин разказа пред Ани Цекова Даниел Дамянов от Сдружение "Достоен живот":

"На този етап Общината поне има виждане в тази посока. Колкото и странно да звучи, повечето общински обекти в града са достъпни. Дори може да се каже, че Видин е един от най-достъпните в България, в сравнение с останалите градове. Много от обществените обекти обаче не са общински. При тези, които са частни или са на други институции, там вече има проблем. Много често собствениците са няколко и докато се разберат кой трябва да осигури достъпност минава време."


Докато е имало национални програми за заетост на хората с увреждания са се откривали и работни места за тях, но това е създавало проблеми за фирмите, които ги наемат, разказа още Даниел Дамянов:

"Фирмата, в която аз работех беше глобена за това, че няма изготвен график, по който да ходя до тоалетната. Засега работодателите се отказват да кандидатстват по тези програми за наемане на хора с увреждания."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Използват ли в Лом възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания провери сътрудникът на РАДИО ВИДИН там Владимир Недев, който разговаря с Альона Арсенова, началник отдел "Социални дейности и програми за заетост" в Общината:

"В общината има много добре развита мрежа за предоставяне на социални услуги на възрастни хора и хора с увреждания. Имаме Дом за възрастни хора с деменция, Дом за стари хора, за възрастни хора с физически увреждания, с умствена изостаналост. Предоставяме и много от т. нар. услуги в общността, които са близки до семейната среда. Такива са Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца и възрастни хора с увреждания, Център за настаняване от семеен тип за лица с психични разтройства. Имаме още два дневни центъра за стари хора както и два Центъра за настаняване от семеен тип за деца. За осигуряване на грижата към хората с увреждания, Общината е кандидатствала по всички схеми, по които е възможно да бъде бенефициент."

Цветана Антонова е председател на Общинската организация на инвалидите в Лом. Тя разказа какви са проблемите на хората с увреждания в дунавския град:

"Срещаме разбиране от Общината и работим добре с администрацията. Единственото нещо, което засега остава като проблем е достъпната среда за хората с по-големи увреждания към банкоматите и Бюрото по труда."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

И във видинската община Кула са успели да използват възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Това предаде оттам сътрудникът ни Христела Александрова, която разговаря с Людмил Лалов, заместник-кмет в Общината:

"Предлаганите социални услуги в общината включват услуги в общността и в специализирани институции. В Кула липсват неправителствени организации, работещи с хората с увреждания, специални педагози, детски психиатър и ендокринолог. Това дава пряко отражение върху условията за интегриране и повишаването на качеството на живот на тези хора. Това се отнася и за настанените в Дома за деца с умствена изостаналост в Кула. Към момента в града има над 70 деца и младежи с увреждания, от които 13 се отглеждат в семейството. През миналата година кандидатствахме с проект за изграждане на защитено жилище за младежи с умствена изостаналост, с капацитет 8 лица по Програмата за развитие на селските райони. Проектът е одобрен и договорът е подписан."

Община Враца реализира два проекта за хора с увреждания, с пари от европейски програми, предаде сътрудникът ни Жоро Александров. По разработката "Подкрепа за достоен живот", която се реализира по Оперативната програма "Развитие на човешките ресуерси", се изпълняват социални услуги в домашна среда. По този проект местната управа на Враца е работодател на 98 лични асистенти, които осигуряват грижи за 97 лица с тежка степен на увреждане. От тях 12 са самотно живеещи, 24 са деца до 18 години, а 33-ма са на възраст над 64 години. Подробности разказва заместник-кметът Светозар Луканов:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Обслужват се хора от Враца и кварталите "Бистрец" и "Кулата"- 66 човека, както и още 31 от селата Баница, Бели извор, Вировско, Власатица, Върица, Горно Пещене, Девене, Косталево, Мраморен, Оходен, Паволче, Тишевица, Три кладенци, Челопек и Чирен."

В края на месец ноември м. г. общинската управа на Враца сключи договор за безвъзмездна финансова помощ по проекта "Социални услуги в домашна среда". 166 молби от подадените 216 бяха одобрени по тази разработка, която може да похарчи 246 947 лева за предоставянето на социални услуги към хора, които са в частична изолация или имат пълна невъзможност за самообслужване. По тази разработка бяха назначени 37 човека, които ще помагат на 90 души с увреждания и самотно живеещи стари хора. Осигурено е и финансирането им между 1 март т. г. до 31 март 2014 г.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45