Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непушачите по-често получават инфаркт от пушачите, сочи статистиката

Двойно повече непушачи, отколкото пушачи са получили сърдечен пристъп от началото на годината в страната. Това показва Националният електронен регистър по инвазивна кардиология. Въпреки мненията на лекари, че цигарите са основен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, по които България е на първо място в Европа, цифрите сочат друго. По темата, в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, потърсихме мнението на кардиолога от Монтана д-р Сретени Сретениев:

"Не знам коя институция дава тази информация. Знам само колко яростно пушачите защитават тезите и теориите си. От 42 години съм медик, като само първите 6-7 години не съм практикувал като кардиолог. За мен тютюнът е увреждащ фактор, категорично, независимо какви данни се извеждат. Нали сте чули израза "статистика- стъкмистика"- всеки може да си обръща цифрите както си пожелае. Представете си, че заставате разкрачен над огън и дишате дима с часове. Няма как това да не ви навреди. Увреждащите съставки от пушека са много, а пък от цигарите- още повече."

Пасивните пушачи са изложени на два вида дим- тлеещият от цигарата и издишаният от човека, който пуши. Колкото по-малко е помещението и колкото повече са пушачите в него, толкова повече се увеличава рискът за този, който не пуши. В тютюневия дим се съдържат около 7000 химикала, много от които са токсични и канцерогенни. Вдишани от пасивния пушач, те "нахлуват" в тялото му и запушват коронарните артерии, които снабдяват сърцето с кръв. Това може да доведе до сърдечни проблеми и дори инфаркт. Данните сочат, че пасивното пушене причинява смъртта на средно 600 хил. човека годишно, 165 хил. от които- деца.

"Абсолютно смайващо е безотговорното отношение на пушачите както към собственото им здраве, така и към здравето на околните. Това си е поведение на наркозависими хора. Те си имат своето виждане и теория и са непоклатими", категоричен е д-р Сретениев. Според кардиолога, не са необходими химиотерапии, които да предизвикат повръщане или припадък, за да може човек да се откаже от тютюнопушенето. Достатъчно е да има добра мотивация.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Причината за сърдечните заболявания обаче трябва да се търси не само във вредния навик.

"Не бива за инфарктите да се вини само тютюнопушенето. В България не се живее добре, не се храним добре, не си общуваме добре. Много са причините заради, които можем да си развалим кръвоносните съдове", коментира още д-р Сретениев данните на института, според които непушачите по-често са с инфаркт. Вярват ли в твърдението на статистиката попитахме и видинчани:

"Вярвам, защото човек се разболява не само от цигарите. Но предимно е от тях. ... Пушачите страдат повече. Сега, докато пътувах във влака си дадохме сметка, че всичките ни познати, които са били страстни пушачи, не са доживяли и 60 години. Не знам какво се публикува, но това е моят личен опит. ... В момента, аз съм с такова заболяване на сърцето, но си пуша и това не ми пречи. Но не трябва да се прекалява с цигарите..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45