Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непушачите по-често получават инфаркт от пушачите, сочи статистиката

Двойно повече непушачи, отколкото пушачи са получили сърдечен пристъп от началото на годината в страната. Това показва Националният електронен регистър по инвазивна кардиология. Въпреки мненията на лекари, че цигарите са основен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, по които България е на първо място в Европа, цифрите сочат друго. По темата, в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, потърсихме мнението на кардиолога от Монтана д-р Сретени Сретениев:

"Не знам коя институция дава тази информация. Знам само колко яростно пушачите защитават тезите и теориите си. От 42 години съм медик, като само първите 6-7 години не съм практикувал като кардиолог. За мен тютюнът е увреждащ фактор, категорично, независимо какви данни се извеждат. Нали сте чули израза "статистика- стъкмистика"- всеки може да си обръща цифрите както си пожелае. Представете си, че заставате разкрачен над огън и дишате дима с часове. Няма как това да не ви навреди. Увреждащите съставки от пушека са много, а пък от цигарите- още повече."

Пасивните пушачи са изложени на два вида дим- тлеещият от цигарата и издишаният от човека, който пуши. Колкото по-малко е помещението и колкото повече са пушачите в него, толкова повече се увеличава рискът за този, който не пуши. В тютюневия дим се съдържат около 7000 химикала, много от които са токсични и канцерогенни. Вдишани от пасивния пушач, те "нахлуват" в тялото му и запушват коронарните артерии, които снабдяват сърцето с кръв. Това може да доведе до сърдечни проблеми и дори инфаркт. Данните сочат, че пасивното пушене причинява смъртта на средно 600 хил. човека годишно, 165 хил. от които- деца.

"Абсолютно смайващо е безотговорното отношение на пушачите както към собственото им здраве, така и към здравето на околните. Това си е поведение на наркозависими хора. Те си имат своето виждане и теория и са непоклатими", категоричен е д-р Сретениев. Според кардиолога, не са необходими химиотерапии, които да предизвикат повръщане или припадък, за да може човек да се откаже от тютюнопушенето. Достатъчно е да има добра мотивация.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Причината за сърдечните заболявания обаче трябва да се търси не само във вредния навик.

"Не бива за инфарктите да се вини само тютюнопушенето. В България не се живее добре, не се храним добре, не си общуваме добре. Много са причините заради, които можем да си развалим кръвоносните съдове", коментира още д-р Сретениев данните на института, според които непушачите по-често са с инфаркт. Вярват ли в твърдението на статистиката попитахме и видинчани:

"Вярвам, защото човек се разболява не само от цигарите. Но предимно е от тях. ... Пушачите страдат повече. Сега, докато пътувах във влака си дадохме сметка, че всичките ни познати, които са били страстни пушачи, не са доживяли и 60 години. Не знам какво се публикува, но това е моят личен опит. ... В момента, аз съм с такова заболяване на сърцето, но си пуша и това не ми пречи. Но не трябва да се прекалява с цигарите..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45