Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Стефанов: "Българинът не е запознат с правата си"

© Снимка: Уикипедия

      Първа страница на Търновската конституция- на български и руски език.
Денят на Конституцията и празникът на българските юристи се отбелязват днес. Датата е определена по инициатива на Съюза на юристите в България. Това става официално с Решение на Министерския съвет от 12 март 1991 г. На 16 април през 1879 година Първото Велико народно събрание приема Търновската конституция и този ден е обявен за професионален празник на българските юристи. Учредителното събрание във Велико Търново поставя началото на парламентарния живот в освободена България. То е свикано въз основа на Берлинския договор, като в него участват 229 депутати. Народните представители в Учредителното събрание изработват Търновската конституция и я подписват единодушно.

За предимствата и недостатъците на професията на юриста, за отговорностите, правата и задълженията ни като граждани, разговаряхме с Пламен Стефанов- председател на Видинската адвокатска колегия. Попитахме го дали има нужда да се променя Конституцията ни:

"Малко е трудно от позицията, която заема един адвокат и то в област Видин да направи тази преценка, но така или иначе ние прилагаме правото и всички закони в Република България са свързани с упражняване на върховното и конституционно право, което имат всички българи, на равен достъп до законодателството. Затова донякъде са основателни твърденията, че трябва да се направи един преглед и по-обстойна преценка дали това не трябва да се случи", е мнението на Пламен Стефанов. Според него много малко хора са запознати с Конституцията, но по-важно е да знаем правата си, които са посочени в законите. Норматичните актове уреждат възможността да търсим реализацията ни като граждани пред институциите.

"В дългогодишния си опит се убедих, че българинът не е запознат със своите права. Той не е запознат най-вече с това, как би могъл да реализира своите права, така че неговите интереси да са защитени", допълва председателят на Видинската адвокатска колегия. Който упражнява професията юрист трябва да има много добри познания и богат жизнен опит, казва още Пламен Стефанов:

"Няма никога да забравя, когато започнах работа, бях твърде млад- на 25 години. Тогава това, по което работех ми се удаваше доста по-трудно, защото като млад човек малко по-трудно разбирах житейските ситуации."

До 1991 г. Денят на Конституцията и юриста се отбелязва на 4 декември, съгласно Решение 38 на Бюрото на Министерския съвет от 1979 г. Днес обаче празникът се отбелязва за 22- ра поредна година на 16- ти април.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Запознати ли са жителите на Берковица с някои от своите права като български граждани и какво знаят за Търновската конституция. Сътрудникът ни Петя Генова попита малки и големи в града под Ком:
"Ученици сме в 7 клас. Знаем, че Конституцията е главният държавен закон, по който се управлява една държава. Това го учим в часовете по история. ... Доста от тези, които в столицата и големите градове искат да свалят и Конституцията, всъщност не са я прочели, за да искат да я променят. ... Сред основните права и свободи, които имаме, са свободата на словото и печата, правото да участваме в различни групи, да участваме в избори и да бъдем избрани..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06
Александър Борисов, кмет на с. Василовци

Кметът на Василовци: Не може в 21 век да газим в кал

Рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Василовци - едно от най-голямото в община Брусарци. Селото изглежда приветливо и добре поддържано, освен това не липсват и млади хора.  Александър Борисов е кмет на населеното място първи мандат, от 2023 година. Опитва се да е в помощ на жителите и да се отзовава при нужда. По думите му,..

публикувано на 20.06.25 в 11:00