Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръмоуловител и процеп в ограда дават идеите за радиото и телевизията

Днес отбелязваме Деня на радиото и телевизията. 7 май 1895 година се счита за рожденна дата на радиото. Тогава руският учен Александър Попов демонстрира за първи път изобретения от него уред за приемане на информация по електрически път на големи разстояния без проводник. През 1899 г. включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите. По-късно прави и първата радиовръзка с практическо значение.

В България този ден се отбелязва от 1945 г. като Ден на радиото, а от 1968 г.- като Ден на радиото и телевизията. Инженер Иван Трифонов- ръководител смяна към Радиорелейна телевизионна станция в Белоградчик разказа пред сътрудника ни Иванка Петрова повече за изобретението на руския учен:

© Снимка: bnr.bg

"На 7 май 1895 година проф. Попов демонстрира на заседание на руското физико-химическо дружество един нов прибор, който той е измислил и е нарекъл гръмоуловител. В залата са събрани 100-150 души, които чакали да видят неговото изобретение. От тях 7-8 професори успяват да разберат това, което е направил. А това е бил един много хитроумен уред, който регистрира гръмотевици на разстояние до 20 версти. Верста е единица за дължина в Русия по онова време (около 1000 метра- бел. ред.). Уредът регистрира гръмотевиците с чукче, едни стърготинки се разместват и звънче звъни. Според мен повечето от присъстващите са приели, че практическото приложение на изобретението ще бъде за известяване на идващи бури- да се приберат децата, прането..."


Идеята на руския учен била обаче малко по-различни от масовото възприятие.

"Това е гръмоуловител", казал Попов пред събралите се и продължил: "Аз успявам да регистрирам гръмотевици на определено разстояние. Но ако има нов уред, който изкуствено да предизвика тези гръмотевици и сигнали оттам, тогава това което съм направил може да се използва за съобщения." Това всъщност е гениалността на откритието, която едва ли и Попов тогава е осъзнавал", допълва инж. Трифонов.

© Снимка: Уикипедия

Идеята за телевизията се ражда дори по-рано от тази за радиото. Тя е на Паул Нипков от 80-те години на 19 век.

"Представете си една ограда от дъски. Между тях има цепнатина. Ако погледнеш през нея ще видиш само част от двора. Но ако се затичаш и навсякъде има такива процепи, ще видиш целия двор. Това е идеята за механична телевизия. Идеята е много простичка и гениална, но не е могла да се развие тогава, защото е изисквала сложни синхронизации. За да се развие радиото и телевизията, дължим много на откривателя на триелектронната лампа Ли де Форест."

Дългогодишният служител в Радиорелейната станция в Белоградчик разказа и за съвременния процес на цифровизация на телевизионните програми.

"От 1 март тази година започнахме да излъчваме цифрова телевизия. Това се наложи, защото ефирът, в който се излъчват телевизионните програми, е една ограничена стойност. И ако искаш да излъчваш повече, трябва да ги компресираш, т.е. да ги събереш на едно място повече програми. Руският професор Котелников е дал идеята как да се обработи аналоговия сигнал, за да стане цифров", допълни още инж. Иван Трифонов.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57