Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Григоров: "Все повече хора търсят помощ от Българския червен кръст"

Всяка година на 8 май честваме Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец. За първи път датата е отбелязана през 1953 година. Тогава се навършват 125 години от рождението на Анри Дюнан- идеолога и създателя на Международното червенокръстко движение. Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец и Международният комитет на Червения кръст всяка година предлагат специфична тема-девиз за отбелязването на празника. Как ще бъде отбелязан Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец по света тази година и ще се включи ли страната ни в инициативата- за това разговаряме с Христо Григоров председател на националния съвет на БЧК в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

"Международният комитет на червения кръст тази година отбеляза 150 години от своето създаване. Девизът на организацията за 2013 г. в целия свят е "150 години хуманитарни дейности". Повече от 200 милиона са членовете на Червения кръст и Червения полумесец. В България всяка година правим събиране, на което каним най-големите наши дарители. На този ден ще наградим и медии, които имат най-голяма заслуга, за да може хумаността чрез тях да стигне и до сърцето на хората."
 
Тази година през месец октомври българската организация ще отбележи 135 години от създаването си. Все повече хора се обръщат за помощ към Българския червен кръст, каза още председателят на организацията.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Миналата година 6400 доброволци на БЧК раздадоха близо 22 милиона килограма храни на 300 хиляди българи по програмата на Европейския съюз. Често пъти, когато отидем в някое село или пункт, идват хора, на които малко не им е достигнало, за да влязат в списъците, които получаваме от Агенцията за социално подпомагане. На базата на тези списъци раздаваме храните. Получава се едно напрежение тогава, питат ни: "Защото давате на тях, защо не давате на нас?" Трябва обаче да е ясно, че БЧК изпълнява само логистиката",
допълни Христо Григоров.

Младите хора имат изключителен принос в подпомагането на организацията на работа на БЧК, за да достига тя ежедневно до най-уязвимите. Те имат ключова роля в изграждането на здрави общности и са носители на новаторски устрем и чист ентусиазъм. Половината от общо 13 милиона доброволци на Червения кръст в световен мащаб са млади хора. Именно те притежават потенциала да предизвикват позитивна промяна в обществото. Какво предвиждат доброволците от БЧК във Враца за днешния ден и каква е ролята на младите доброволци, разказа Гергана Михалчева- директор на областния съвет на организацията:

"Ще съберем ръководството на областно ниво във Враца и както всяка година ще наградим заслужили деятели на движението. Тази година ще имаме "заслужил деятел на червения кръст", няколко "отличници" както и "млади отличници". Последните ще бъдат избрани сред доброволците от младежката структура на организацията във Враца. Цялата седмица е посветена на Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец. На 9 май, Деня на Европа ще продължим фондонабирателната кампания в полза на абитуриентите сираци."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

На 10 май БЧК ще проведе и областен преглед на ученическите екипи по първа помощ в Младежкия дом във Враца.

"Това е едно направление, в което работим от години. Така поддържаме едно ниво на знание по оказване на първа долекарска помощ сред учащите. През две години се правят общински и областни прегледи. 9 отбора са заявили желание за участие до момента", разказа още Гергана Михалчева. Младежкото движение не е просто част от дейността на БЧК, то е неговият авангард, допълни директорът на областния съвет на организацията във Враца:

"Идвайки при нас, младежите изграждат ценностна система, която ги прави добри и можещи хора!"
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50