Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Буковец се оплакват от нередовно извозване на отпадъците

Буковец е едно от големите села в община Видин. Населеното място има 900 жители. Попитах хората в Буковец доволни ли са от работата на кмета и какво още може да се направи според тях за селото:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Кметът вади от джоба си пари и купува метли и лопати, защото от съвета не му отпускат. Боклукът не се извозва редовно от селото, а уж трябва на 15 дни да го правят. Кофите за смет не са ни достатъчни- 80 за 450 къщи. Трябват ни поне още 100 броя. Кметът ходи насам-натам, но не му дават. Затова по-скоро сме недоволни от видинския кмет. Аз си карам боклука с колата от тук във Видин и гледам, че не ми го връщат."

Преди време, отпадъците на селото са се извозвали веднъж на два-три месеца. След като идва на поста, кметът Венцислав Кирилов се заема с проблема.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Сега, след много ходене по институциите, започнаха да извозват боклуците два пъти месечно. Но остава проблемът с недостатъчния брой на контейнерите. Имаме пластмасови кофи от 220 литра, 65 на брой. Селото ни обаче е от 900 жители и 380 къщи, заради което контейнерите са недостатъчни. Сигнализирах кмета на Видин и управителя на фирма "Титан АС", че кофите ни са недостатъчни. Казаха ми да събираме отпадъците в найлонови чували. Но събрани в тях, боклуците се разпиляват и възниква опасност от заразни болести. Затова отново сигнализирах фирмата и кмета. Имам уверението, че ще ми бъдат доставени кофи. Но тъй като Община Видин е в тежко икономическо състояние, кога ще стане това, не мога да кажа", разказва Венцислав Кирилов.

Преди време, след сигнал до екоинспекцията в Монтана, е закрито нерегламентирано сметище в края на селото. Там сега е поставена охрана, която да пази да не се изхвърлят отпадъци. Със собствени средства на кметството са направени и пет кошчета, които са поставени в центъра на селото.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Иначе това, с което се слави Буковец е духовият окестър на селото. Хората там го наричат "музиката", "духовата музика" или най-познат е с името "Буковската музика". Оркестърът свири на кръщенета, сватби и погребения. Хората от селото разказват, че с Буковската музика се раждат, женят и умират; тя е неразделна част от техния живот. Гостите на Буковец могат да посетят паметника на загиналите във войните, разположен в центъра на селото. Друга интересна забележителност е манастирът "Св. Йоан Рилски", изграден през XIV в., по времето на цар Иван Срацимир. Манастирът се намира на около 4 км от селото.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42