Днес отбелязваме Mеждународния ден на семейството. Семейство е социална институция, характеризира се с определени социални норми, наказания, образци на
поведение, права и задължения, регулиращи отношенията между съпрузите, родителите и децата- така пише в дебелите книги. Едва ли някой ще отрече, че човек без дом е като дърво без корени, че домът и семейството са най-важната опора за един човек. Защото домът ни дава сигурност, а семейството- подкрепа.
Не всички семейства, обаче, са като това в стихчето: "Колко мило, колко сладко е при мама и при татко"- сплотени и изпълнени с любов и разбирателство. Има и деца, за които сълзите са по-чести от усмивките. Това са деца, които често имат нужда от
помощ. Колко важно е да се възпитават деца в здрава семейна среда и как помагат на деца и семейства в риск разказва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН директорът на Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин Силвия Славчева.
"14 специалисти, от които двама психолози и социални работници се трудят в Комплекса. Предлагаме различни социални услуги, разделени в Център за обществена подкрепа, Кризисен център за жертви от домашно насилие, Център за работа с деца на улицата и Наблюдавано жилище. През Кризисния център до сега са преминали 21 клиента- жени жертва на домашно насилие. В Центъра за обществена подкрепа сме работили по 122 случая, предлагаме и юридическо консултиране за семейства в развод. Имали сме случаи на настаняване на жена, жертва на домашно насилие, която сама потърси нашата помощ, насочена от приятели. В такива случаи се предприемат законовите мерки по настаняване, ако има деца, се сезират органите по закрила на детето, които ги извеждат от мястото, където е упражнено насилие. Следват специалните грижи в т.нар. кризисна интервенция. Времето, в което се преодолява травмата при дете е специфично, няма рецепта за това"- разказа Силвия Славчева.
В Комплекса за социални услуги за деца и семейства работят по различни програми за деца и родители, като най-новата е груповата "Позитивно родителстване"- за работа с родители в квартал "Нов път".
Най-голяма отговорност за възпитанието на децата носят самите родители, както и техните учители. Понякога обаче родителите са изправени пред трудности в
поведението на детето, които не могат да преодолеят сами. И тук идват на помощ специалистите- психолозите и логопедите. Ден на отворените врати с консултации за деца и родители провеждат и от Ресурсния център във Видин, който се помещава в ПТГ "В. Левски".
"Вече шест години и половина подпомагаме деца със специални образователни потребности. Това са деца, които имат различен начин и потребност за усвояване на учебното съдържание. Организирахме консултации за деца, ученици и родители. Те са с диагностична цел за установяване на езиково-говорни, слухово-
речеви, или познавателни нарушения в учлищна възраст. Можем да бъдем полезни на всички родители, които имат някакъв проблем със своето дете. Необходимо е да има присъствие на родителя, но всичко е напълно безплатно. В първия ден на консултациите най-много работа имаха логопедите"- разказа директорът на Ресурсния център Ася Петрова.
Кога е време един родител или настойник да обърне по-специално внимание на детето си, ако има затруднения в говора, или в друго поведение- в училище или навън, попитахме и специалист- Лора Ангелова, логопед от Ресурсния център.
"Към мен се обърнаха родители на деца, които са със специални образователни потребности и децата им изпитват трудности в речевото си общуване. Едно от децата е живяло дълго време в Гърция, сега е във Видин, трудно общува на български език и среща трудности в обучението. Другото дете, което диагностицирах, е дете с нарушения в речта и трудности в мотивацията за учене. Най-добре е при проблем родителят да се обърне към специалист, докато детето е още малко- в предучилищна възраст. При нарушения в речта обикновено родителите смятат, че това ще отшуми, че детето е още малко, дори му се радват, когато говори с дефекти. Да, понякога звуконарушенията отшумяват сами, но при по-тежките случаи се отразяват на детето. И то започва да изостава"- обясни логопедът.
" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява . Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна . Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..
Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..