Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Извор празнува днес

Видинското село Извор, община Димово всяка година, в събота след Възнесение господне честват празник на селото. Съборът започва с литургия в местната църква, носеща името "Възнесение Господне". Готови ли са с приготовленията попитахме кметския наместник Митко Николов ден преди празника, в "Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН:

"Навремето имаше по-големи събирания на празника, но с течение на времето хората намаляха до около 260 души. Отец Крум отслужи литургия за здравето на хората и за плодородна година. Заделили сме средства за музика, която да зарадва хората, да се види че тук има още живот. Добра е и новината, че одобриха проекта ни за ремонт на църквата "Възнесение Господне" по мярка 322 за развитие на селските райони и в края на месеца започваме"- похвали се кметът.

 

© Снимка: Петър Антонов

А ние се отправяме към още едно видинско село Цар Шишманово, община Макреш. Освен с чудната природа и красивия параклис, стотината жители на "царското" селце ще могат скоро да се гордеят и с войнишки паметник. Освен това, там планират да поставят и барелеф на четирима опълченци. За живота в селото и успехите й в работата като кметски наместник на селото разказва Емилия Петкова. С нея разговаря Петър Антонов.

 

"Изграждаме един път, който да свърже селото с пътя за Кула и Видин. Още малко ни остана да го завършим. Може да се похвалим, че направихме и клуб на пенсионера, обновихме и центъра на селото. Направихме четири кладенеца с

© Снимка: Петър Антонов

 

вода, годна за пиене, подменихме и уличното осветление с енергоспестяващо. Селото ни е чисто и подредено. Взехме мерки за кражбите от помпената ни станция, заради която бяхме без вода лятото на миналата година. Сега на мястото има камери и посегателствата спряха"- обясни Емилия Петкова, трети мандат кметски наместник на Цар Шишманово.

 

В "Добро утро, кмете" решихме да ви разведем и към Монтанско. В Село Студено буче, което се намира на няколко километра от областния град, също се стягат да празнуват. В почивните дни след Спасовден и тук хората правят събор, като канят близки и приятели. За тяхното настроение ще се грижи собствената им духова музика- т. нар "Иво бенд". За историята на селото и за празниците в днешни дни разказва дългогодишният кмет Петър Александров.

© Снимка: Биляна Борисова

"Селото ни е с многовековна история. В днешни дни хората намират препитание в областния град Монтана, тъй като тук освен със земеделие, няма с какво друго да се занимават. Преди години затворихме свинекомплекса, в който работеха стотина души. Сега сме останали 465 жители, една трета от които са роми. За сега нямаме големи конфликти с тях, стремим се да намерим общ език"- казва Петър Александров, кмет от "миналия век" както шеговито казва за себе си.

За толкова години на кметския стол управникът е видял и добри, и лоши времена. И сега, с огромни усилия работата в името на хората продължава. През 2010 г. е обновен центърът на селото, а миналата година е възстановен паметникът на загиналите във войните, който се намира в Студено буче. Действащо е и читалището, към което има танцов състав и певческа група. Местна гордост е духовата музика с десет музиканти, която е единствена в община Монтана. И в двата празнични дни те ще веселят жителите и гостите на Студено буче.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50