Видинското село Извор, община Димово всяка година, в събота след Възнесение господне честват празник на селото. Съборът започва с литургия в местната църква, носеща името "Възнесение Господне". Готови ли са с приготовленията попитахме кметския наместник Митко Николов ден преди празника, в "Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН:
"Навремето имаше по-големи събирания на празника, но с течение на времето хората намаляха до около 260 души. Отец Крум отслужи литургия за здравето на хората и за плодородна година. Заделили сме средства за музика, която да зарадва хората, да се види че тук има още живот. Добра е и новината, че одобриха проекта ни за ремонт на църквата "Възнесение Господне" по мярка 322 за развитие на селските райони и в края на месеца започваме"- похвали се кметът.
© Снимка: Петър Антонов
А ние се отправяме към още едно видинско село Цар Шишманово, община Макреш. Освен с чудната природа и красивия параклис, стотината жители на "царското" селце ще могат скоро да се гордеят и с войнишки паметник. Освен това, там планират да поставят и барелеф на четирима опълченци. За живота в селото и успехите й в работата като кметски наместник на селото разказва Емилия Петкова. С нея разговаря Петър Антонов.
"Изграждаме един път, който да свърже селото с пътя за Кула и Видин. Още малко ни остана да го завършим. Може да се похвалим, че направихме и клуб на пенсионера, обновихме и центъра на селото. Направихме четири кладенеца с
© Снимка: Петър Антонов
вода, годна за пиене, подменихме и уличното осветление с енергоспестяващо. Селото ни е чисто и подредено. Взехме мерки за кражбите от помпената ни станция, заради която бяхме без вода лятото на миналата година. Сега на мястото има камери и посегателствата спряха"- обясни Емилия Петкова, трети мандат кметски наместник на Цар Шишманово.
В "Добро утро, кмете" решихме да ви разведем и към Монтанско. В Село Студено буче, което се намира на няколко километра от областния град, също се стягат да празнуват. В почивните дни след Спасовден и тук хората правят събор, като канят близки и приятели. За тяхното настроение ще се грижи собствената им духова музика- т. нар "Иво бенд". За историята на селото и за празниците в днешни дни разказва дългогодишният кмет Петър Александров.
© Снимка: Биляна Борисова
"Селото ни е с многовековна история. В днешни дни хората намират препитание в областния град Монтана, тъй като тук освен със земеделие, няма с какво друго да се занимават. Преди години затворихме свинекомплекса, в който работеха стотина души. Сега сме останали 465 жители, една трета от които са роми. За сега нямаме големи конфликти с тях, стремим се да намерим общ език"- казва Петър Александров, кмет от "миналия век" както шеговито казва за себе си.
За толкова години на кметския стол управникът е видял и добри, и лоши времена. И сега, с огромни усилия работата в името на хората продължава. През 2010 г. е обновен центърът на селото, а миналата година е възстановен паметникът на загиналите във войните, който се намира в Студено буче. Действащо е и читалището, към което има танцов състав и певческа група. Местна гордост е духовата музика с десет музиканти, която е единствена в община Монтана. И в двата празнични дни те ще веселят жителите и гостите на Студено буче.
Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..
Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото. Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха. Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята? Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..
"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..
Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..
Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..
Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..
Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца. Днес в него са останали около 180 жители. Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..