Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развитието на туризма в Северозапада- възможност за приходи в общините

Развитието на различните видове туризъм в региона и възможностите за допълнителни приходи в общинските бюджети е нашата тема днес в рубриката "Актуално" на "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Във Видинско, Белоградчик се наложи като една от атрактивните туристически дестинации в страната. Градът предлага възможности за излетен, пещерен и конгресен туризъм, както и за алпинизъм, лов и риболов, спорт и астрономически наблюдения. Как общинското ръководство се възползва от природните дадености, за да привлече повече туристи и какви са ползите за региона- това попита сътрудникът ни Иванка Петрова Росен Младенов, заместник-кмет в община Белоградчик:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"С увеличаването на туристите, които се настаняват в къщите за гости се увеличават и приходите на домакините, но и на общината, посредством туристическия данък. От началото на 2013 година до края на месец май Белоградчишката крепост е посетена от около 16 хиляди посетители, пещерата "Магура"- от над 8 хиляди туристи. Приходите от такси за този период са близо 90 хиляди лева. С общи усилия на общинската администрация, на собствениците на местата за настаняване и хранене можем да постигнем по-добро обслужване на гостите. Може би най-добрата реклама е тази от уста на уста."

Неповторимото съчетание от просторна равнина, планински реки и върхове прави и съседната община Чупрене привлекателен център за туризъм. Егежодният празник на Чупренския Балкан се провежда през месец август в местността "Бекинска шобърка", в непосредствена близост до Биосферен резерват "Чупрене". Нови два проекта за изграждане на туристически атракции подготвят от общинското ръководство, но се оплакват от слабия интерес на частни инвеститори. Какви са най-новите идеи на община Чупрене за развитие на еко и културния туризъм, разказва от кметът Ваньо Костин:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Имаме проекти за насърчаване на туристически атракции, подготвяме още други два проекта. Но това, което "куца" е частната инициатива- хората, които да предлагат къщи за гости и т. н. В момента сме пробили път на връх "Миджур", като идеята е там да могат да се правят състезания и изкачвания, да е достъпно ходенето дотам. Има идея да бъдат направени и ски-писти или влекове."

Видинската община Димово няма традиции в развитието на масовия туризъм. Но съществуващите природни дадености, географско положение и близост до туристически обекти от национално и международно значение, като пещерата "Магура", "Белоградчишките скали" създават предпоставки за развитие на този сектор от местната икономика. Предстои реализацията на проект за развитие на еко- туризъм в района на с. Гара Орешец. В скоро време се очаква да започне благоустрояването на района около пещерата "Венец", ще бъдат изградени пешеходна алея и паркинг. В пещерата ще има осветление, безопасни стъпала и парапети. Всички дейности ще се изпълнят по трансграничен проект, който се реализира съвместно със сръбския град Майданпек. Това съобщи в "Посоките на делника" Елена Гергова, заместник-кмет в Община Димово:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Пещерата "Венец" е открита още през 1970 година при взривни работи на кариерата. Процедурите по проекта са заложени от април 2013 г. до месец май 2015 г. Стартирала е процедурата за избор на изпълнител на обекта на 15 април."
Четири общини от двете страни на Стара планина ще се опитат да популяризират културния туризъм в трансграничния регион. Това са Берковица и Видин от българска страна и Зайчар и Ниш- от Сърбия. Четирите общини имат голям общ потенциал и ресурси, които те ще се опитат да развият чрез различни дейности- срещи за оценка на културните ресурси, разработване на туристически пакети, разработване на ръководство за културния туризъм, организиране на фолклорен фестивал "Cultour", който ще се проведе в Зайчар с участието на състави от четирите общини. Ще има и дейности за популяризиране на проекта. Всичко това цели подпомагане на икономическото развитие на трансграничния регион и неговата конкурентноспособност чрез активизиране на културния туризъм, популяризиране и насърчаване на бизнас сътрудничеството в сектора на културния туризъм.

Сега отиваме към Враца. Общинската управа там работи по две направления при привличането на туристи с пари от Европа, предаде сътрудникът ни Жоро Александров. Става дума за популяризиране на известната пещера "Леденика" в притегателно място за туристи от Европа и цял свят. С общо 5 282 854 лева до края на ноември тази година трябва да приключи тази разработка, чийто срок за окончателно довършване е 2 години. Местната управа в града под Околчица участва с 236 672 лева от общата сума, а останалите малко над 5 милиона лева са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет.

Заглавието на проекта "Развитие на устойчив туризъм. Леденика- туризъм без сезони" показва каква е целта на тази грандиозна за размерите си разработка. Акцентът в него е изграждането на развлекателен парк и съпътстваща инфраструктура. Казано още по-ясно, туристите вече ще обикалят из недрата на пещерата Леденика не само пешком, както досега, но и с атракционни влакчета, които ще кръстосват отвън. Построяването на амфитеатрално подредени трибуни в района ще помагат за разиграването на етюди и сюжети от далечни епохи и ще разказват на бъдещите гости на Враца и красотите й за славното минало.

В партньорство със съседните общини Мездра и Роман пък се реализира още един проект, който е финансиран с 473 520 лева, от които съфинансирането от местната управа е малко над 23 000 лева. Разработката е озаглавена "Враца- врата към древността" и трябва да приключи до април 2014 г. Целта е привличането на туристи, чрез разработването и предоставянето им на туристически пакети, благодарение на които да се разглеждат местни забележителности като: пещерата "Леденика", манастирът "Седемте престола", проходът "Вратцата", къщата-музей на баба Илийца, местността "Шупловица", връх "Околчица", природният феномен "Божия мост". Във всеки от пакетите е предвидено включването на уникалните атракции по приготвянето на хляб от лимец, ритуали за пиене на вино, огнено шоу и др. Изработката на рекламни филми за всеки от пакетите е задължителен, а всички атракции ще бъдат предлагани чрез 3D-техника и виртуални карти-маршрути.

© Снимка: РИМ-Монтана

В Монтана Общината се е заела с проект, който да възроди символа на града- крепостта "Калето". Това предаде сътруникът ни Биляна Борисова. Започнаха вече мащабните дейности за възстановяването на Кастра ад Монтанензиум (както е древното име на твърдината) и превръщането й в историческа, културна и туристическа забележителност. С 1 300 000 лева европейски и общински средства крепостта "Калето", която е дом на римските кохорти, пазили пътя на златото, добивано от водите на река Огоста, ще бъде превърната в модерна експозиция под открито небе. Античната крепост се реставрира в някогашния й вид. В проекта е предвидено звук и светлина да огласят и осветяват хълма, както е на крепостта "Царевец" във Велико Търново. С това Общината се надява да привлече много туристи в града и региона. Проектът е за близо милион и триста хиляди лева. В местността ще бъде изграден паркинг и ще бъде направен информационно-посетителски център за туристите, беседки, площадки и пешеходна алея, каза кметът на Монтана Златко Живков и допълни още:

"Крепостта край Монтана е издигната още от траките, а по-късно разширена и укрепена от римските легиони, които охранявали северната граница на империята и златните рудници край Огоста. Доцент Гергана Кабакчиева от Българска академия на науките ще реставрира крепостта." Срокът за изпълнение на проекта е една година. Общината обаче ще направи всичко възможно до месец септември да приключи дейностите и Монтана да види реставрирана, озвучена и осветена старата римска крепост и обновения подход към нея.

Община Лом и прилежащият район не разполагат с много добър потенциал за развитието на разнообразни форми на туризъм, предаде оттам сътрудникът ни Владимир Недев. Чрез река Дунав, като европейски транспортен коридор и порт Лом, може да се каже, че градът е "входна врата" на туристите от Западна Европа към областта и Стара планина. В общинския план за развитие е записано, че Общината би могла да бъде инициатор за изграждането на комплекс от отделни взаимосвързани туристически обекти и продукти край р. Дунав.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49