Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моят дом- моята крепост

96 на сто от българите живеят в собствено жилище, но много от имотите са пренаселени, защото се обитават от няколко семейства. Това сочат данни на Евростат за 2011 г. Почти половината от домовете са пренаселение, защото там живеят няколко поколения. Според европейската статистика, високият дял на живеещите на тясно се отчита предимно в страните, които са изложени на риск от бедност.

Какво е положението с жилищния фонд във Видин? Според данни на Националния статистически институт жилищата в региона са 67 436. Според информация от 31.12.2012 г., най-голям дял заемат тристайните жилища- близо 24 000. Двустайните са 18 136, а едностайните- 4285.

"Броят на жилищата е нараснал с 11% процента в сравнение с предходното преброяване през 2001 година", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, Емилия Лазарова, директор на Териториалното статистическо бюро във Видин.

Страната ни заема водеща позиция в една негативна класация на статистическата служба на Европейския съюз. Ние сме на второ място след Румъния по липса на вътрешен санитарен възел в жилището. Домовете, свързани с обществена канализация в област Видин са 50% от всички обитавани жилища.

"С друг тип канализация са 43%, а без канализация са само 7% от жилищата", допълни Лазарова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Без източник на вода са 663 жилища в областта. Едно такова място, в околностите на Видин, посети нашият екип. Жилището, което обитават и наричат дом шестчленното семейство на Найден и Марияна се намира до Околовръстното шосе на града и представлява схлупена постройка. За наличие на канализация и други удобства, с които е свикнал всеки модерен човек не може да се говори. Семейството с 4 деца на възраст 5, 8, 10 и 12 години. За тях се грижат и двамата родители- майката бере вишни, а таткото събира старо желязо, което предава за скрап. Заварихме 3 от децата сами, като за отговорник бе оставена най-голямата- 12-годишната Надя.

"Два дни ходих с майка ми, днес си почивам. Утре пак ще ходя", обясни Надя.

Тоалетната, която ползва семейството е скована от летви и се намира на метри от къщичката, в една стая. Наличието на цивилизация при тях са помпата, от която черпят вода, едно радио и обикновена пералня, с която не само перат, но и топлят вода за къпане.

Как стои въпросът в Монтана- отново се допитваме до статистиката. Към 01.02.2011 г. в област Монтана са преброени 82 183 жилищни сгради. Основна част- над 61% от жилищата са тристайни и двустайни. Жилищата с една стая са близо 7%, а с шест стаи около 5% от общия сбор. Тоалетна вътре в жилището имат близо половината от жилищата, а над 1% изобщо нямат обособено такова място. Подробности за жилищния фонд в региона ще научим от Лилия Илиева, гл. експерт отдел "Анализи" на ТСБ, Монтана:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Електрифицирани са почти всички жилища в областта. Делът на неелектрифицираните е 0,02% от всички жилища. Това са примитивни жилища, които се намират в махали и труднодостъпни планински места. Основен водоизточник е общественото водоснабдяване."


Глад и мизерия има сред многодетните ромски семейства в Монтанско. Те разчитат основно на помощите от държавата, за да могат да изхранват децата си. Почти всеки ден ядат само хляб, защото детските надбавки не стигат за друго. Въпреки това в почти срутените им къщи има задължително сателитна чиния. Сътрудникът ни Биляна Борисова посети едно такова семейство. Надя Методиева от монтанското село Долно Белотинци е на 40 години, има шест деца. От месеци в къщата й няма ток, защото сметката и е достигнала над 400 лева.

"Може аз да стоя гладна, но за децата ще правя сметка да изкарам по 2-3 лева, да имат по една вафла."

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45