Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическите атракции- възможност за повече приходи в общините

Редица културно-исторически паметници от различни исторически епохи има във Видин. Крепостта "Баба Вида", Крепостни стени "Калето", Турски конак, Джамията на Осман Пазвантоглу, Кръстатата казарма- това са само част от туристическите атракции в града. Видин предлага на привържениците на религиозния туризъм възможността да посетят църквата "Св. Преподобна Петка", църквата "Св. Николай Мирликийски чудотворец", катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски", мавзолея на "Антим I", в който се намира саркофагът с останките на първия български екзарх, джамията и библиотека на Осман Пазвантоглу и Еврейската синагога, както и много манастири в региона. Как обаче се възползва Община Видин от тази възможност за приход в бюджета? Популяризираме както историческите обекти, така също и цялата община, каза заместник- кметът на община Видин Борислава Борисова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Видин е най-популярен със средновековната крепост "Баба Вида", която привлича туристи от цял свят. През 2012 година е посетена от над 50 хиляди души. Оттам идват и най-много допълнителни приходи в общинския бюджет. Ние работим за популяризиране както на историческите обекти, така и на цялата община, като атрактивна туристическа дестинация. И тази пролет открихме туристическия сезон с организирането на инфо тур с над 40 представители на Асоциацията на екскурзоводите в България и туроператорски фирми. Участвахме със собствен щанд на междунардоното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново през месец април. Повече от 600 души разгледаха нашия щанд."

Видин, Монтана и румънската област Долж ще работят по разработването на ефективни модели за културен туризъм, предаде сътрудникът ни в града на Огоста Биляна Борисова. Проектът е по трангранично сътрудничество, а водещ партньор е "Агенцията за регионално развитие и Бизнес център 2000"- Монтана. Целта е подобряване на икономическото развитие на сектор туризъм в трансграничния район на Монтана, Видин и област Долж в Румъния. Ще бъде разработен и въведен иновативен модел за насърчаване на културния туризъм в региона, съобщи Георгия Димитрова- изпълнителен директор на "Агенцията за регионално развитие и Бизнес център 2000"- Монтана:

"Ние ще опишем всички културни, природни и исторически забележителности и туристическата инфраструктура в трансграничния регион. Ще създадем интерактивен уебсайт. Ще създадем туристически информационни офиси в Монтана и Крайова."
Обучение по културен туризъм ще преминат най-малко трийсет предприятия от трите области, работещи в тази сфера, допълни Георгия Димитрова. Най-атрактивните културно-туристически дестинации ще бъдат включени в специално изработен сайт, с информационна част и видео материали. Като част от проекта е предвидено да се проведе и туристическо изложение в град Монтана. Проектът е със срок на действие 18 месеца и трябва да приключи през месец октомври 2014 г.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

В Белоградчик пък, в стремежа си да направят посещението на града незабравимо, двама приятели решават да създадат клуб за екстремни спортове и да организират за посетителите незабравими приключения. Това ракзаза за РАДИО ВИДИН сътрудникът ни там Иванка Петрова. Предприемачите са Филип и Юлиан, които организират пейнтбол битки край скалите, надпревара с АТВ-та в гората, пещерен туризъм и конна езда. Те основават клуба, след като напускат големия град, в който живеят и се връщат в родния Белоградчик. Филип напуска София, а Юлиан се връща след години на емиграция в Чикаго. Заедно решават, че освен красивите гледки туристите имат нужда и от приключения, за което се оказват прави, разказва още Иванка Петрова.

В Мездра, само преди няколко дни, историческата крепост "Калето" стана достъпна за туристи. С 4 милиона лева европейски пари тя се превърна в атрактивен археологически и архитектурен паметник. Тук са открити артефакти от преди 7 хилядолетия, които свидетелстват, че мястото е било не само крепост, но и светилище на траки, римляни и прабългари. Художествени ателиета, амфитеатър и експозиционна зала с макет на крепостта са част от туристическите атракции. Тук са открити 10 нови работни места, а очакваните ежегодни приходи са в размер на над 80 хиляди лева.

© Снимка: Мирослав Гетов

"Очакваме да има туристически поток към нашия обект, защото се намира на възлово място- тук минава главният път Е-79, железопътната линия. Ще наблегнем на рекламната кампания и на това, че обектът е със 7-хилядолетна история",
каза пред Ани Цекова екскурзоводът в комплекса Паулина Цанова.

Доста години трябва да минат преди общината във Враца да започне да печели от атракциите, които в момента строи край най-голямата природна забележителност в Балкана- пещерата "Леденика". Това разказа сътрудникът ни Жоро Александров. Дейностите се реализират по проект, финансиран от оперативна програма "Регионално развитие" на Европейския съюз с 5 282 000 лева, от които местната управа отделя малко над 200 000 лева.

"Надяваме се, че с изграждането на този проект ще привлечем много повече туристи във Врачански балкан и ще ги задържим за по-дълго време. Пещерата "Леденика", като природна атракция, и сега привлича туристи, но инфраструктурата около нея до този момент не беше изградена и посетителите идват до пещерата за половин час и си тръгват", каза заместник-кметът по европейските програми на Враца Красимира Георгиева.

© Снимка: Люба Филипова

Очаква се проектът във Врачанския балкан да бъде открит през ноември тази година. Обектът трябва да превърне пространството пред пещерата "Леденика" в развлекателен парк с атракции, амфитеатър и модул за забавления на малки и големи. В пещерата чрез модерни технологии се предвиждат звукови и светлинни ефекти за преоткриване красотата на недрата й. Рехабилитацията на информационния център и обзавеждането на съвременна прожекционна зала ще запознава посетителите със забележителностите на Врачанския балкан, флората, фауната и културно-историческото наследство на региона. Предвидени са изграждане на нов водопровод, пречиствателно съоръжение с биологично очистване и последващо използване на водата, обновяване на съществуващия паркинг, удължаване на алеята за хора с увреждания, оформяне на околни пространства, поставяне на указателни табели и изграждане на две екопътеки с туристически маршрути Горно Озирово- Леденика и Враца- Леденика. До пещерата ще се стига с атракционно влакче.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Добре известна атракция в Козлодуй е корабът-музей "Радецки". Тази година сезонът за плавателния съд стартира на 17 май, с началото на Ботевите тържества. От тогава до сега корабът е извършил 15 пътувания в акваторията на козлодуйското пристанище, каза пред сътрудника ни Лора Инджова директорът на музей "Радецки" Людмила Дамянова.

"Тази година имаме доста повече посещения в сравнение с миналата. Корабът се радва на добра популярност, защото при нас идват хора от много отдалечени места", допълни Людмила Дамянова.
По публикацията работи: Ани Цекова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45