Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плажовете във Видинско и Калафат- прилики и разлики

И това лято къпането в река Дунав е забранено. Причината- замърсените води. Всеки може да ползва плажовете по поречието на реката, но на тях няма и няма да има спасители и медицински лица. Ако някой реши да влиза във водата, е на негова отговорност.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Забраната за ползване на къпалните места бе издадена на 27 май от областния управител тогава Цветан Асенов. С нея се забранява ползването на водните площи на градски плаж "Баба Вида" във Видин и на плажовете в гр. Дунавци и селата Антимово, Гомотарци, Кошава, Сланотрън, Кутово, Връв, Флорентин, Ново село, Ясен, Симеоново, Ботево, Арчар, Куделин, както и всички други водни площи по поречието на р. Дунав на територията на област Видин. Мотивите за забраната са свързани с получено в Областната администрация становище от Регионалната здравна инспекция, според което водите на реката са с трайно неподходящи качества и няма възможност те да бъдат променени с мерки, взети само от българските власти. Един от най- големите плажове край брега на река Дунав във Видинско е на този на село Ботево. Забраната се спазва от жителите на селото, но не и от тези, които идват от други места, каза пред Лилия Димитрова кметът Петър Петров:

"Нашата крайбрежна ивица има удобно място за риболов и плаж и винаги, когато има трагичен инцидент, то е с човек от друго населено място. Те не познават терена, който крие опасности."

Кметовете на населените места по поречието на реката трябваше да заявят в здравната инспекция, преди откриването на къпалния сезон, че искат да обособят водни площи за къпане. Среща по темата се е провела преди време с кметовете, каза при разговор с Анжела Каменова кметът на село Кошава Галина Николова.

"Бяхме викнати в областта, преди изборите беше. Дебатирахме това, че няма да има отпуснати бройки за спасители на плажа и всички трябва да поставим табели, че къпането е забранено, защото водата не позволява да се използва за къпане. Въпреки това, особено в Кошава винаги идват много хора на плажа."

Заради трайно влошените качества на водата, не могат да се обособяват места за къпане по река Дунав, каза за РАДИО ВИДИН д-р Гергана Джамбова, директор на Регионалната здравна инспекция във Видин, непосредствено след въвеждането на забраната:

"Съгласно наредба номер пет, кметовете могат да определят територии, които да бъдат определени като места за къпане. Това става с техни заповеди, но само след като предварително бъдат изследвани водите в определените места за къпане. До този момент нямаме заявени такива искания от страна на кметовете."

© Снимка: Йорданка Герасимова

Факт е обаче, че и това лято, както и всяко друго, видинчани няма да спазят забраната и ще се къпят по плажовете без спасители и без медицински лица. Сътрудникът ни Биляна Борисова провери какво е състоянието на видинския градски плаж край крепостта "Баба Вида" и го съпостави с този на румънския град Калафат в средата на лятото.

Как се грижат в съседния град за плажа си и сигурността на хората, които го посещават, ходят ли българи там и как според видинчани може да се реши проблема у нас- ще научите от звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50