Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плажовете във Видинско и Калафат- прилики и разлики

И това лято къпането в река Дунав е забранено. Причината- замърсените води. Всеки може да ползва плажовете по поречието на реката, но на тях няма и няма да има спасители и медицински лица. Ако някой реши да влиза във водата, е на негова отговорност.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Забраната за ползване на къпалните места бе издадена на 27 май от областния управител тогава Цветан Асенов. С нея се забранява ползването на водните площи на градски плаж "Баба Вида" във Видин и на плажовете в гр. Дунавци и селата Антимово, Гомотарци, Кошава, Сланотрън, Кутово, Връв, Флорентин, Ново село, Ясен, Симеоново, Ботево, Арчар, Куделин, както и всички други водни площи по поречието на р. Дунав на територията на област Видин. Мотивите за забраната са свързани с получено в Областната администрация становище от Регионалната здравна инспекция, според което водите на реката са с трайно неподходящи качества и няма възможност те да бъдат променени с мерки, взети само от българските власти. Един от най- големите плажове край брега на река Дунав във Видинско е на този на село Ботево. Забраната се спазва от жителите на селото, но не и от тези, които идват от други места, каза пред Лилия Димитрова кметът Петър Петров:

"Нашата крайбрежна ивица има удобно място за риболов и плаж и винаги, когато има трагичен инцидент, то е с човек от друго населено място. Те не познават терена, който крие опасности."

Кметовете на населените места по поречието на реката трябваше да заявят в здравната инспекция, преди откриването на къпалния сезон, че искат да обособят водни площи за къпане. Среща по темата се е провела преди време с кметовете, каза при разговор с Анжела Каменова кметът на село Кошава Галина Николова.

"Бяхме викнати в областта, преди изборите беше. Дебатирахме това, че няма да има отпуснати бройки за спасители на плажа и всички трябва да поставим табели, че къпането е забранено, защото водата не позволява да се използва за къпане. Въпреки това, особено в Кошава винаги идват много хора на плажа."

Заради трайно влошените качества на водата, не могат да се обособяват места за къпане по река Дунав, каза за РАДИО ВИДИН д-р Гергана Джамбова, директор на Регионалната здравна инспекция във Видин, непосредствено след въвеждането на забраната:

"Съгласно наредба номер пет, кметовете могат да определят територии, които да бъдат определени като места за къпане. Това става с техни заповеди, но само след като предварително бъдат изследвани водите в определените места за къпане. До този момент нямаме заявени такива искания от страна на кметовете."

© Снимка: Йорданка Герасимова

Факт е обаче, че и това лято, както и всяко друго, видинчани няма да спазят забраната и ще се къпят по плажовете без спасители и без медицински лица. Сътрудникът ни Биляна Борисова провери какво е състоянието на видинския градски плаж край крепостта "Баба Вида" и го съпостави с този на румънския град Калафат в средата на лятото.

Как се грижат в съседния град за плажа си и сигурността на хората, които го посещават, ходят ли българи там и как според видинчани може да се реши проблема у нас- ще научите от звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43