Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се грижат за речните корита и водните басейни в Северозапада

Как се подържат и обезопасяват речните корита и водни басейни в Северозападна България- това е темата ни днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.
 
В община Лом състоянието на речните корита и брегоукрепителни съоръжения на този етап е добро, според Красимир Христов, старши експерт в отдел "Управление при кризи" в местната администрация. Това предаде сътрудникът ни Владимир Недев. Има обаче препоръка на междуведомствената комисия към общинската администрация да се възстанови повредената дига на река Лом в района на Промишлената зона на града.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Състоянието на речното корито на река Дунав край Козлодуй е също добро, съобщи Виолета Илиева- главен експерт "Отбранително-мобилизационна подготовка". Това предаде сътрудникът ни там Лора Инджова.

"Високите води на р. Дунав от около месец насам имат добра проводимост, тъй като речното корито при нас е проводимо. След спадането на водите винаги остават довлечените клони, дървета, които общинското предприятие "Комунални дейности"-Козлодуй е задължено да изчисти. Както се случи и сега - всички дървета, клони, които са по реката и пречат на проводимостта вече са изтеглени", допълни Виолета Илиева.

Безспорен обаче е проблемът с дигите по брега на р. Дунав в Козлодуй. Една от най-засегнатите с повишаване нивото на реката улица, е "Милин камък". До момента общината прилага всички възможни начини и варианти за опазване имотите на хората, които живеят в тази местност.

В добро състояние са речните корита и на територията на цялата област Монтана, обобщи сътрудникът ни Биляна Борисова. Няма опасност от излизане на реките от коритата им, въпреки неспиращите дъждове последните няколко седмици. Кметовете на общините са предприели специални мерки, за да може да се наблюдават коритата и тяхното състояние.


В община Враца в началото на месец юни приключи работата по европроект "Превенция на риск от наводнения", чиято конкретна цел беше да се предотврати евентуална криза, вследствие на високи води в града под Околчица и водни басейни край селата Косталево и Власатица. За това бяха инвестирани 1 208 608 лева, от които местната управа участва с 52 432 лева, съобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Четири са язовирите в района на Белоградчик. В тях обаче, както и в останалите водни обекти, е забранено къпането. Това стана ясно от разговора на Иванка Петрова с Десислава Конова, главен експерт "Гражданска защита" в Община Белоградчик.

"Със заповед № 268 от 27 март 2013 година, кметът на община Белоградчик е разпоредил: Забранява се къпането във водоемите, реките и язовирите на територията на община Белоградчик през летния сезон, от 1 май до 30 октомври."

Почистени ли са обаче коритата на реките в Белоградчишко и какви опасности крият водоемите там; как във Враца ще предпазят хората от наводнения; какви мерки са предприети, за да се осигури безопасността на населените места в Монтанско и как в Козлодуй се справят с проблема с дигите по река Дунав- това можете да научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42