Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се грижат за речните корита и водните басейни в Северозапада

Как се подържат и обезопасяват речните корита и водни басейни в Северозападна България- това е темата ни днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.
 
В община Лом състоянието на речните корита и брегоукрепителни съоръжения на този етап е добро, според Красимир Христов, старши експерт в отдел "Управление при кризи" в местната администрация. Това предаде сътрудникът ни Владимир Недев. Има обаче препоръка на междуведомствената комисия към общинската администрация да се възстанови повредената дига на река Лом в района на Промишлената зона на града.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Състоянието на речното корито на река Дунав край Козлодуй е също добро, съобщи Виолета Илиева- главен експерт "Отбранително-мобилизационна подготовка". Това предаде сътрудникът ни там Лора Инджова.

"Високите води на р. Дунав от около месец насам имат добра проводимост, тъй като речното корито при нас е проводимо. След спадането на водите винаги остават довлечените клони, дървета, които общинското предприятие "Комунални дейности"-Козлодуй е задължено да изчисти. Както се случи и сега - всички дървета, клони, които са по реката и пречат на проводимостта вече са изтеглени", допълни Виолета Илиева.

Безспорен обаче е проблемът с дигите по брега на р. Дунав в Козлодуй. Една от най-засегнатите с повишаване нивото на реката улица, е "Милин камък". До момента общината прилага всички възможни начини и варианти за опазване имотите на хората, които живеят в тази местност.

В добро състояние са речните корита и на територията на цялата област Монтана, обобщи сътрудникът ни Биляна Борисова. Няма опасност от излизане на реките от коритата им, въпреки неспиращите дъждове последните няколко седмици. Кметовете на общините са предприели специални мерки, за да може да се наблюдават коритата и тяхното състояние.


В община Враца в началото на месец юни приключи работата по европроект "Превенция на риск от наводнения", чиято конкретна цел беше да се предотврати евентуална криза, вследствие на високи води в града под Околчица и водни басейни край селата Косталево и Власатица. За това бяха инвестирани 1 208 608 лева, от които местната управа участва с 52 432 лева, съобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Четири са язовирите в района на Белоградчик. В тях обаче, както и в останалите водни обекти, е забранено къпането. Това стана ясно от разговора на Иванка Петрова с Десислава Конова, главен експерт "Гражданска защита" в Община Белоградчик.

"Със заповед № 268 от 27 март 2013 година, кметът на община Белоградчик е разпоредил: Забранява се къпането във водоемите, реките и язовирите на територията на община Белоградчик през летния сезон, от 1 май до 30 октомври."

Почистени ли са обаче коритата на реките в Белоградчишко и какви опасности крият водоемите там; как във Враца ще предпазят хората от наводнения; какви мерки са предприети, за да се осигури безопасността на населените места в Монтанско и как в Козлодуй се справят с проблема с дигите по река Дунав- това можете да научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05