Днес гостуваме на две села в община Димово- Гара Орешец и Извор. В село Гара Орешец се работи по пет проекта, два от които са на финала. Местните хора вече могат да се похвалят с по-красив парк, обновена е детската градина и основното училище. Предстои подмяна и на водопроводната мрежа. За успехите си на кметския стол разказа в "Посоките на делника" кметът Костадин Филипов:
"Тук нещата се случват, макар и бавно. На финал е основният ремонт на детската градина и основното училище. Предстои ни стартиране на третия проект за подмяна на над 3 км. водопроводна мрежа на територията на Орешец. За пещера "Венеца" има проект, който е финансиран и ще започне всеки момент. Сега е на ниво избор на изпълнител. Месец септември ще започнем основен ремонт на покрива и саниране на кметството. За 10 000 лв. благоустроихме парка"- каза в рубриката "Добро утро, кмете!" Костадин Филипов и допълни, че свършеното не е малко, но хората се тези, които ще дадат оценка как в трудните времена все пак нещата се случват.
Продължават усилията да бъде възстановен и някогашният Ловен дом, който продължава да се руши:
"Намерихме документи в архивите от 1924 г. Проблемът е в това, че през 1923 г. са отчуждени 15 дка от земята, на която е построен ловният дом и е предадена на ловно дружество "Сокол" от Белоградчик. Сега с тях водим дълги преговори да заменим декарите, защото сградата е на наша територия- в земите на Орешец. Тя бавно се руши и плячкосва, дори и вратите ги няма. Имаме идея с община Димово да го възобновим, той е на стратегическо място, оттам ще минават еко пътеки от пещерите "Венеца" до "Башовички печ".
Хората от Гара Орешец също подкрепят кмета си: "Старае се човекът, колкото пари му отпуснат, прави все добри неща, бори се... Доволни сме, чисто е, ако има пари ремонтира и улици."
В друго село от същата община- Извор, също се работи усилено- ремонтират църквата, одобрен е проект за кметството и на пътя до гробищния парк. Проблем според кметския наместник Митко Николов са неуредиците в държавата, които бавят плащанията по обществените поръчки.
"Одобрени са проектите ни за ремонт на кметството и църквата. Подписани са договорите, очакваме да ни преведат средства. За църквата ще получим 380 000 лв., а за кметството ремонтът се бави, защото е по обявена обществена поръчка, а те са мудни. Очакваме пари и за ремонт на пътя до гробищния парк- около 700 м. Искаме да кандидатстваме и за ремонт на пътя, който води до Изворския манастир и хижата.
Има нужда от разширяване, много е стръмен и туристите не могат да се качат с автобус до там."
Преди година местните хора поискаха от кмета да започне ремонт на пътя в селото. Сега вече има одобрена процедура и се очаква отваряне на офертите за избор на изпълнител.
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..