Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на пъдари принуждава арендатори от Северозапада да наемат охрана

Успяват ли в населените места да опазят селскостопанската продукция е основната тема днес в "Посоките на делника". Кражбите в селата от община Враца и възможностите за опазване на селскостопанската продукция от набезите на крадците бяха обсъдени на традиционната проява "Ден на кмета", която се провежда в края на всеки месец и чийто домакин е врачанският градоначалник Николай Иванов.

В края на юли селските кметове и наместници на 20-те малки населени места край Враца обобщиха, че посегателствата над вещи и имущество от необитаеми къщи в техните населени места са се превърнали в истински бич за населението. Най-много кражби върху домове без стопани има в село Върбица, отбеляза неговият управник Красимир Цеков. Според него, апашите са станали толкова нагли, че вече задигат не само посуда и вещи, а направо си тръгват с прозорците и вратите от необитаемите имоти. Цеков допълни, че въпреки усилията на полицията, напоследък се опустошават големите зеленчукови градини. Поради липсата на полски пазачи в община Враца, а и в цялата област, грижата за опазването на плодове, зеленчуци и други земеделски продукти, е поверена на полицията.

На проведената среща беше обсъдена и превенцията на горски и селскостопански пожари. Главен инспектор Красимир Илиев от районната служба "Противопожарна безопасност и защита на населението" прикани кметовете на населените места да запознаят жителите с всички действия по противопоставянето на пожарни дейности вследствие на човешка небрежност. На територията на община Враца засега няма възникнали пожари в землищата на селата й, информира сътрудникът ни Жоро Александров.

В тези трудни за българските общини години всяка от тях търси начини за реализиране на допълнителни приходи. Един от начините, от които се възползва и община Мездра е отдаването на общински мери и пасища под наем на арендатори и животновъди. Близо 50 са вече договорите за наем, сключени през 2013 година. Грижата за опазването на земеделската продукция е на самите наематели, които освен общинска ползват и частна земя под аренда. Тези от тях, които обработват по няколко хиляди декара земя, наемат частни охранителни фирми, които се грижат за опазването на продукцията. Други, които са с по-малко наета земя се грижат за опазването й сами, тъй като от няколко години вече в програмите за заетост няма бройки за полски пазачи и община Мездра не може да ги подсигури, съобщава сътрудникът ни Петко Котларски.

Няма постъпили жалби от земеделски стопани за кражби и посегателства над селскостопанските блокове в Община Козлодуй. Това каза пред сътрудника ни Лора Инджова кметът на община Козлодуй Румен Маноев.

"Нямаме сериозни оплаквания от вида на тези, които имаше в предходните години по отношение на охраната и сигурността на блоковете с растения. Така че, срещите, които провеждахме в началото на жътвените кампании в предходните години, тази година не се състояха. Това, което имаме като информация е, че вече са се установили определени отношения между собствениците и лица, които имат право да извършват такава дейност по охрана", допълни още кметът.

Добри добиви и високо качество на зърното отчитат от Областната дирекция "Земеделие" във Враца. По техни данни добивът на зърно в региона възлиза на 256 хиляди тона и е най-добрият за последните осем години. Директорът на общинската служба "Земеделие" Гълъбина Христова поясни, че за общините Козлодуй и Хайредин средният добив от декар на зърнено- житните култури е 450- 500 кг, което в сравнение с миналата година е по-малко.

Във видинската община Макреш няма полски пазачи, но пък успяват да опазят произведеното.

"Нямаме полски пазачи, защото и тук законодателят е казал, че кметът с неговите правомощия събира от ползвателите и собствениците в даден масив пари и наема пазач. Като се стигне обаче до това нещо, не се получава. Законодателят трябва да извърви своя път и това е пропуснато време. Помня времето, когато тази собственост я имаше, имаше си и пъдари. В община Макреш имаме доста земи под аренда от едноличен търговец, който си е наел фирма за охрана. Но и ние нямаме големи кражби на земеделска продукция на територията на общината", разказва кметът на община Макреш Иван Каменов. И във видинското село Подгоре повечето от земята е под аренда.

"Собственикът си е наел охрана, преди време имахме възможност, по програма, да назначим хора- двама души бяха в селото, които следяха да няма и пожари", каза кметът на Подгоре Илия Каменов.

Още за опазването на селскостопанската продукция може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00