Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 50 души са участвали в археологическите разкопки това лято във Враца

Във Врачанско продължават археологическите проучвания в местността "Езерото" край село Борован и в местността "Валога" до село Оходен. На високия десен бряг на Братковския язовир са регистрирани останки от праисторическо селище. Обектът край Борован е в добро състояние и се намира върху плоска тераса оградена от север и юг от два извора. През 2008-2009 година стартираха спасителни археологически проучвания в селището. Проведените геомагнитни зснемания съвместно със специалисти от Нов български университет показват, че през каменно-медната епоха обектът е ограден от земен вал и ров пред него. Подобни защитни съоръжения не са откривани до момента на територията на Северозападна България. Според археолозите това са явни свидетелства, че селището е имало особено значение през този период.

Повече от 110 са находките от праисторическото селище от първата земеделска цивилизация в местността "Валога" край село Оходен. Намерените там пластини от обсидиан ще бъдат изследвани, за да се уточни техният произход, но най-вероятно ще се окаже, че те са доставени в раннонеолитното селище и от двете места, според археолога. Докато пластините от обработено вулканично стъкло вече са пет, археолозите за първи път попадат при разкопките на обработен планински кристал- малко прозрачно парче с изключително остри режещи страни.
 
"Има хора, които имат усет за издирването и откривателството. Аз имах шанса да попадна на такива хора за Борован. Приложихме взаимоучителния метод от Възраждането, за да се получи това обучение в движение. Докато в Оходен, там процесът на проучване беше стартирал още 2002 година и там хората вече имаха придобити умения", каза пред Нора Йоцова археологът от Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски, ръководител на археологическите проучвания. В Оходен са работили по разкопките около 25 души, а в Борован- близо 20 човека. В работите взимат участие безработни по програмите за заетост.

"За Северозападна България подобни археологически проучвания с включването на толкова хора няма", допълни Георги Ганецовски. През последните години работниците на обекта се наемат по проекти на областната администрация по програмата за временна заетост, а интересът на местното население е голям.
 
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56