Белоградчишкото село Рабиша се намира на около 45 км от Видин, разположено на р. Арчар. Населението е предимно от възрастни хора. Тяхното желание е да се направи домашен социален патронаж и Дом за стари хора, за да се подпомогнат възрастните и немощни местни жители. Това разказаха в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" живеещите там.
"Искаме да се направи социален патронаж и център за стари хора, имаме спонсори. Дали ще се направи дневен център, или постоянен, няма значение. Като се разкрият тези две институции, ще се открият и допълнителни работни места и ще бъдат ангажирани безработни хора. Поддържаме и идеята да се развива туризмът в селото. Езерото Рабиша е пусто и празно. Няма къде да пиеш една студена лимонада, няма лодка да се повозиш. А в селото няма къде закуска да си купиш, или топло мляко да намериш. Проблем ни е и транспортът до близките общински центрове"- разказаха хората от Рабиша пред Иванка Петрова.
Кметският наместник- Мария Николова пък разказа какво е постигнато в годините, откакто е начело на кметството. Почти завършен е проектът за подмяна на водопроводната мрежа. Преди месец са закърпени и дупките по улиците. Усилията на ръководството на Община Белоградчик са насочени към привличане на инвеститори към района на езерото.
"Това е една от нашите цели- да привлечем фирми, които да направят по някоя лавка- да има закуски, студени напитки, да инвестират и в забавления за туристите по езерото. Друга цел ни е реконструкцията на бившия детски дом в център за стари хора. При нас вече деца не се раждат, населението е застаряло, а повечето от тях са сами. Всички имат желание да си останат тук, ако има такъв център. Имам уверението на кмета на Белоградчик за новия програмен период да изработим проект за тази цел. Най-проблемно за селото обаче остава това, че нямаме връзка с гарата в Димово. Местният превозвач се отказа заради нерентабилност на линията. Единственият превоз, който имаме до общинския център е сутрин и обед до Белоградчик, а за Видин- само в четвъртък. Но нямаме връзка за влака. За да се иде до Димово, трябва частна кола, за 10 км даваш 10 лв."- разказа Мария Николова.
Повече за живота в село Рабиша може да научите от звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..