Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Макреш хората вярват вече само в себе си

"Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН гостува в Макреш. Името на селото произлиза от латинската дума "macro"- голям. Носи се легенда, че наименованието е дадено от италиански изследовател, преминал по тези земи. Той харесал селото и отседнал в него. Дал името му- "Макрес"- дълго, голямо село.

Кметът на Макреш Иван Каменов казва, че:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"...не големите инвестиции решават проблемите на хората, а дребните човешки неща. Кметът, със своите правомощия не може да реши всички проблеми. Но използвайки положението си на кмет, той може да намери онези институции, които имат правомощията, за да се свърши добра работа."


В община Макреш има 7 населени места. Жителите с постоянен адрес са над 1 600, а тези с настоящ- над 1 800 души.

"Общината има доста реализирани проекти през последните четири години. В момента изпълняваме един по програмата за развитие на селските райони- в село Раковица. Имаме и изработен проект за цялостна подмяна на водопровода в село Подгоре", хвали се кметът, но не скрива и проблемите, които трябва да се решат.

"Има път на територията на общината, който е най-прекият от Раковица за Видин, през Бранковци, разклона за Буковец. Пътят е в трагично състояние. Миналата година изготвихме снимков материал, писахме до Агенция "Пътна инфраструктура"- даже и отговор нямаме. Пътят има над 40 см. пропадане. Битовата престъпност също е голяма. Много от имотите са необитаеми. Наследниците много късно установяват, че нещо е откраднато. Дори и да се разкрие кражбата, тя е незначителна- под 50 лв. и не подлежи на наказание."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Местният първенец е на мнение, че хората вярват вече само в себе си.

"Не вярват на политиците, проблемите се трупат един след друг. Но аз винаги съм казвал, че кметовете сме определени, за да мислим за бъдещето. Задължително кметът трябва да има добра дума към всеки един човек и да започва всеки ден на чисто."

За хората от Макреш безработицата е основен проблем.

"За младите трябва да има постоянна работа, а не временна заетост... Останахме повече пенсионери, но друг начин няма, такъв е животът. Всичко имаше навремето- сега хората ги няма", разказват местните.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00