Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Макреш хората вярват вече само в себе си

"Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН гостува в Макреш. Името на селото произлиза от латинската дума "macro"- голям. Носи се легенда, че наименованието е дадено от италиански изследовател, преминал по тези земи. Той харесал селото и отседнал в него. Дал името му- "Макрес"- дълго, голямо село.

Кметът на Макреш Иван Каменов казва, че:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"...не големите инвестиции решават проблемите на хората, а дребните човешки неща. Кметът, със своите правомощия не може да реши всички проблеми. Но използвайки положението си на кмет, той може да намери онези институции, които имат правомощията, за да се свърши добра работа."


В община Макреш има 7 населени места. Жителите с постоянен адрес са над 1 600, а тези с настоящ- над 1 800 души.

"Общината има доста реализирани проекти през последните четири години. В момента изпълняваме един по програмата за развитие на селските райони- в село Раковица. Имаме и изработен проект за цялостна подмяна на водопровода в село Подгоре", хвали се кметът, но не скрива и проблемите, които трябва да се решат.

"Има път на територията на общината, който е най-прекият от Раковица за Видин, през Бранковци, разклона за Буковец. Пътят е в трагично състояние. Миналата година изготвихме снимков материал, писахме до Агенция "Пътна инфраструктура"- даже и отговор нямаме. Пътят има над 40 см. пропадане. Битовата престъпност също е голяма. Много от имотите са необитаеми. Наследниците много късно установяват, че нещо е откраднато. Дори и да се разкрие кражбата, тя е незначителна- под 50 лв. и не подлежи на наказание."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Местният първенец е на мнение, че хората вярват вече само в себе си.

"Не вярват на политиците, проблемите се трупат един след друг. Но аз винаги съм казвал, че кметовете сме определени, за да мислим за бъдещето. Задължително кметът трябва да има добра дума към всеки един човек и да започва всеки ден на чисто."

За хората от Макреш безработицата е основен проблем.

"За младите трябва да има постоянна работа, а не временна заетост... Останахме повече пенсионери, но друг начин няма, такъв е животът. Всичко имаше навремето- сега хората ги няма", разказват местните.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25