Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронната книга- популярна ли е у нас

Един или няколко файла с текст- това представлява електронната книга. Наричаме ги също "дигитална книга", "е-бук" и "и-бук". Майкъл Харт се приема за създател на електронната книга. Развитието на технологиите и интернет, помага за популяризирането, а и комерсиализирането им. Освен електронни библиотеки, поддържани доброволно от ентусиасти, в които съдържанието е общодостъпно, се появяват и електронни книжарници. За разлика от екзотичността си в началото, в наши дни, в т. нар. развити страни, електронната книга е обикновена стока.

© Снимка: Мария Иванова

"Електронните книги се предлагат в различни формати. Нашата книжарница предлага предимно книги на млади български автори, като целта ни е да ги подпомогнем. Знаем колко е скъпо издаването на една хартиена книга и по този начин ние ги стимулираме да творят" -
това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Вихра Манова, собственик на електронна книжарница в София.

За да се насладите на новото поколение творби могат трябва да сте снабдени с електронно устройство с дисплей и подходящ софтуер. А главното условие към програмата за четене на книги е при затваряне да запомнят мястото на текста, до което е стигнал читателят. С обикновени програми, позволяващи преглеждането на файл, при всяко ново стартиране на програмата потребителят да трябва на ръка да търси мястото, до което е стигнал предишния път, което да си признаем е доста досадно. Също така съществуват и специализирани приложения, улесняващи четенето на книги от хора със зрителни увреждания.

А четат ли видинчани електронни книги- това провери Петър Антонов сред жителите на областния град. Има, разбира се и привърженици на новите технологии, но и откровени традиционалисти.

Техните мнения, както и повече по темата за електронните издания- в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55