Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Спасов, кмет на Белене: "Атомната централа може да реши проблемите на цяла Северна България"

Община Белене се намира в област Плевен, в централната част на Дунавската равнина. Тя е една от малките общини в България. Състои се от шест населени места с около 10 500 души население. Миналата неделя в Белене се проведоха частични избори за кмет, след като досегашният градоначалник Петър Дулев бе избран за народен представител. Още на първи тур изборите спечели Момчил Спасов- досегашният заместник- кмет.

© Снимка: belene.net

Момчил Спасов е роден през 1974 г. в Белене, завършил е висшето си образование в Стопанската академия в Свищов, има следдипломна квалификация по вътрешен финансов контрол. Работи в общинската администрация в Белене от 2004 година.

Кои са първите стъпки, които ще направи като кмет, какви проблеми ще решава и как се чувства в ролята на градоначалник- това попитахме новия кмет на Белене в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника".

"Първите ми стъпки като кмет са свързани с проектите, които се изпълняват в Общината. Предстои ни избор на изпълнител по най-големия проект, който се изпълнява в момента- този за водния цикъл на стойност 43 млн. лв., пречиствателна станция за отпадни води и над 20 км. водопроводен канал. Важно е до края на месец октомври да приключим един друг проект- за реставрация и консервация на античната римска митница и кастел "Димум" на стойност над 1 700 000 лв. Предстои и разработването на общинския план за развитие за 2014-2020 година и приключване на бюджетната година"- обясни приоритетите си Момчил Спасов.

По думите на кмета друг важен проблем, с който ще се бори, е безработицата:"Безработицата в Общината нарасна няколко пъти след спиране строителството на АЕЦ Белене. За съжаление общините, местните власти, трудно създават работни места. Те по-скоро трябва да създават условия за това, т.е. за бизнеса, който създава работни места. Аз съм набелязал някои мерки за популяризиране на свободните общински терени. Мисля да предложа за обсъждане в Общинския съвет за въвеждане на преференции за стартиращите бизнес и работни места на територията на Белене. От позицията ми на член на тематичните работни групи за следващия програмен период за програмата за развитие на селските райони работя активно за това да могат малките земеделски производители да получaват по-голяма част от субсидиите. Една от основните цели през следващия програмен период трябва да е възстановяване на поливното земеделие."

В момента от общинското ръководство се работи по проекти на стойност над 110 млн. лв. Очакват в следващите две години да бъдат инвестирани над 60 млн. лв. в инфраструктура и други дейности. И се надяват някой ден отново на дневен ред да бъде строежът на АЕЦ Белене.

"Всички хора тук са настроени положително, въпреки че някои са отчаяни от дългото чакане нещо да се случи в положителна посока. Площадката на АЕЦ е застроена с уникални съоръжения, които могат да се използват и за други нужди. Имаме декларация на Общинския съвет, която подкрепя изграждането на новата централа, сигурен съм че някой ден ще се намерят инвеститори и ще се построи и без държавно финансиране. АЕЦ е проект, който може да реши проблемите не само на община Белене, но и на област Плевен и цяла Северна България. Ще се опитаме да докараме на практика в Белене парламентарната комисия по енергетика, за да се запознаят на място с площадката. Надяваме се и на среща- разговор, за да чуем позицията на министъра на икономиката и енергетиката, защо не и на министър- председателя по темата за АЕЦ Белене"- допълни новият кмет.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31