Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Крайдунавския парк- любимо място на видинчани

Независимо от сезона, Крайдунавският парк остава любимо място за разходка на видинчани и техните гости. Красиво оформените зелени и цветни площи, и невероятната гледка на величествения Дунав говорят за тишина и спокойствие и разказват историята на Видин. Видинският парк се слави като един от най-красивите по поречието на реката и е един от най-старите. 

Изграждането на Крайдунавската градина става в четири основни етапа: 1878-1899; 1911-1928; 1928-1939 и през 1960 година.

Повече за историята на парка, паметник на парковото изкуство, и грижите за него, днес разказа в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН ландшафтният архитект Даниела Димитрова, управител на фирмата, ангажирана с озеленяването на града.

"През 20-те години на миналия век се започва създаването на парковете във Видин, като от първите създадени е Крайдунавският парк. Навремето Градината е започвала от района на Художествената галерия и е свършвала при Телеграфа. Имало е две алеи с липи, а между тях е партерната част или зелената площ. Идеята е взета от австрийските паркове Шьонбрум и Белведере

Има снимки от създаването на парка, правени от самолет, на които се вижда, че цветните фигури са били оформени с бели камъчета, а в средата е имало палми. Между чeмширите е имало мушкато, на мястото на сегашните рози. Те са били прибирани всяка есен в района на Владикина бахча, където е имало оранжерия на владиката. През 60-те години паркът се разширява до крепостта Баба Вида. През 90-те години Градината отново се разширява в посока към Колодрума и добива сегашните си размери от 88 декара площ"- разказа Даниела Димитрова. 

 

В момента нейният екип подменя част от цветните фигури до Художествената галерия, като всичко трябва да е готово до празника на града- Димитровден. Садят се теменужки, парички, силене и лалета, за да могат и напролет техните красиви цветове да радват видинчани. 

 

© Снимка: РАДИО ВИДИН архив

Последното разширяване на градската градина през 90-те години на миналия век е по времето на тогавашния кмет- Младен Каменов. Той бе избран за кмет на Видин през есента на 1991 година и кметува до местните избори през 1995 година.

Какво се промени в годините на демокрацията, освен разширяването на парка, и има ли негова сбъдната мечта- за това преди време Лора Русинова разговаря с първия демoкратично избран кмет на града.

"В онези години направих това, което трябваше. За резултатите не мога да говоря с голям възторг, но съм доволен, че участвах в този процес. Сега се радвам, че има гражданско общество. Сбъдна се мечтата ми, че във Видин има възраждащо се селско стопанство, а това е един от приоритетите за този край"- уточни Младен Каменов.

Повече подробности може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35