© Снимка: Уикипедия
125-та годишнината от кончината на Екзарх Антим І ще бъде отбелязана с редица прояви, които ще започнат през следващите дни в София, а кулминацията им ще бъде във Видин. Честването е част от инициативите, с които през 2014 г. ще бъде отбелязана 135-та годишнина от Учредителното народно събрание и приемането на Търновската конституция. Първото Народно събрание на България през 1879 година е председателствано от Екзарх Антим I, който преди това е бил и Видински митрополит. Отбелязването на годишнините е под почетния патронаж на председателя на парламента Михаил Миков:
"Изминалите 135 години от Учредителното народно събрание са повод за размисъл и гордост за видинчани в днешни дни. А детайли от житието на Екзарх Антим I говорят за активната му работа в създаването на институциите на модерната българска държава", каза в разговор с Цветомир Цветанов председателят на Народното събрание. Първият български екзарх е познат обаче повече като духовник, отколкото като държавник.
"Антим I е човекът, който е написал писмото до руския император, върху което е поставена резолюцията да се освободят българите. А след това като председател на Учредителното събрание, като председател на първото Велико народно събрание активно участва в създаването на държавата, раждането на нейните институции и обсъждането на Конституцията на модерната българска държава." Михаил Миков говори и за изхода от днешното разединение на нацията на фона на годишнините.
"Трябва да си припомним трудните дни от историята на България, когато въпреки различията нашите деди са намирали сили за обединение върху важните за страната въпроси."
© Снимка: Пресцентър НС
Честването на 135 години от делото на търновските първостроители е по инициатива на председателя на Народното събрание. За целта бе учреден инициативен комитет, в който влизат сегашни и бивши парламентаристи, представители на Светия синод на Българската православна църква, на институции и граждански организации. Сред участниците в инициативния комитет е и Величкият епископ Сионий, игумен на Лопушанската Света обител. Той разказа за делото на великия духовник и общественик Екзарх Антим I.
"Човек всеотдаен в своето служение към светата Църква, към светия олтар, човек борбен в защитата на интересите на повереното му от Бога българско паство и общественик, изградил голяма част от законите и духовния морал в съвременното ни общество... Спомняме си в тези предпразнични дни и за неговото отношение към българите по време на Априлското въстание, за неговата бащинска молитва за всички пострадали и за неговата прогласа пред цяла Европа на жестоките кланета и издевателства над православното българско население."
За ролята на парламентаризма в днешни дни разказа в "Актуално" най-младият депутат от Видински регион Филип Попов.
"България, съгласно нашата Конституция, е държава с парламентарно управление, така че ролята на парламента и парламентаризма в страната ни е основополагаща. Всички народни представители сме отговорни за създаването на нормите и законите, по които нашето общество да се ръководи и живее. И то не само да живее, а да живее по-добре... Сега сме свидетели на опити за поругаване на ролята на парламента."
Началото на събитията по повод годишнините ще е на 30 ноември от 17:30 часа, с откриване на изложбата "Вяра и държавност" във фоайето на Видинската филхармония. Ще бъде представен и документален филм, посветен на живота и делото Екзарх Антим I. От 18 часа на 30 ноември в зала "Филхармония" ще започне съвместен концерт на Видинския оркестър и звезди на Софийската опера и балет. На 1 декември от 9 часа в катедралния храм "Свети Димитър" ще бъде отслужена заупокойна литургия. След литургията литийно шествие ще потегли в 10:30 часа към Мавзолея на Екзарх Антим I, изграден в двора на Видинската света митрополия, където в 11:00 часа ще бъдат поднесени венци и цветя и ще бъде отслужена заупокойна молитва. От 12 часа на централния площад "Бдинци" във Видин ще бъде представен спектакълът "Искри" на Националната гвардейска част.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..