Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книги на килограм

Книгите втора употреба се предлагат навсякъде и са търсени заради изгодната им цена. Билбиотеките също са мястото, от където можем да взимаме литература и това да не ни бърка сериозно в бюджета. Ако все пак желаем някое издание да си го купим, то най-изгодно ще е, ако си го потърсим сред книгите втора употреба, които се предлагат по улиците в градовете. Оказва се, че има още едно място, където можем да намерим ценна литература и то на килограм. В "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН разговаряхме със Станчо Александров, работник на пункт за изкупуване на хартия във Видин.

"Ценните издания са при нас. Идват хора и ги купуват- на килограм за 40 стотинки. Но и много хвърляме- балираме ги и ги хвърляме. За нас това е просто хартия. Има исторически книги, томове. Можеш да намериш томовете за Сталин, Тодор Живков, за италианската мафия."

Един начин как да се оползотворят старите книги е намерил стоматологът от Белоградчик доктор Венцислав Петров. Той дарява прочетената литература на градската библиотека. През 2009 г. е дарил 120 книги на стойност 1 224лв, а през 2011 г.- 266, на стойност 2 313лв. Сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с библиотекаркатата Румяна Георгиева.

"В библиотеката идват различни хора, а някои от тях искат да дарят книгите си, когато решат че трябва да прочистят собствените си библиотеки. Повечето от книгите са стари. Разполагаме с много такива, но читателите предпочитат нещо по- ново. Затова, когато някой дари книги винаги ги преглеждаме и ако нямаме нужда от тях ги препращаме към библиотеките в съседните села, където има хора, желаещи също да четат."

Животът ни напоследък е изпълнен с вещи, техника и събития "втора употреба", коментира темата сътрудникът ни Жоро Александров и продължава:

© Снимка: Жоро Александров

"Нека си вдигне ръката онзи от вас, който не кара кола "секънд хенд", или хладилникът, печката, моторът и какво ли още не е купено от друг ползвател, а не от магазин. Тъжното е, че живеем в държава, по чиито медии върви масирана реклама на търговска верига, в която се предлагат дрехи втора употреба. А бе изобщо… живеем живот втора употреба! Затова не е чудно, че и книгите, които купуваме, също са употребявани от някого преди нас. Но за разлика от другите неща "втора употреба", до които се докосваме, книгите "секънд хенд" не се броят. Защото е известна максимата, че няма стара и нова книга, а прочетена и непрочетена. Именно в този ред мисли заговорих един от уличните продавачи във Враца, които от известно време предлага книги втора употреба. В началото моят събеседник не беше особено словоохотлив, не искаше да разказва какво продава, колко струва и кои са най-търсените му заглавия. След като се убеди, че не съм данъчен, който му търси касовия апарат, човекът се отпусна пред диктофона. Все пак до края на непринудения ни разговор той отказа да се представи, а аз не посмях да настоявам да го направи, за да не откаже да говори:

"Продавам благотворително тези книги, за едно дете събирам пари..." Всеки, който иска да си купи книги от моя събеседник, може да го направи на площад "Македония" във Враца, на метри от един голям хипермаркет:

"Книгите ми струват от лев до седем, ама никой не купува. Имам клиенти от София, тука- никой не ще!" Тъжно звучи признанието на моя човек от улицата, от когото търсят списания "Плейбой", но не и събраните съчинения на Антон Страшимиров например, а Вазов и Яворов ги нямат за нищо:


"Питат ме дали имам списание "Плейбой". А не им пука за Вазов и Яворов. Не знаят дори къде е роден Ботев- това не те ли отвращава?!"

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21