Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свлачищата- какво правят общините, за да ги предотвратят

Снимка: БГНЕС
Общо 72 свлачища са се активизирали през 2012 година в цялата страна, сочат данните на Националния статистически институт. Те са причинили щети за над 17 млн. лева. На територията на област Видин активните свлачища през миналата година са били две, нанесли са щетите за 233 хил. лева, а Правителствената комисия за възстановяне от бедствия е отпуснала 96 хиляди лева. Във Врачанска област са регистрирани пет случая на свлачищни процеси, за спасителни и неотложни аварийни работи са вложени 130 хиляди лева. Националната статистика не е отчела активизирали се свлачища в област Монтана. Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав, представиха преди дни във Видин учени от Българската академия на науките.

"По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Целта е да се създаде база данни, да се оценят тежестите и да се вземат мерки за тяхното намаляване." Това заяви по темата доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.

Три обекта със свлачища са били ремонтирани през последнита година в община Враца. Средствата за ремонтните дейности са осигурени от междуведомствената комисияза възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Укрепени са свлачищните деформации в селата Горно Пещене и Веслец, предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров. Преди няколко години високите подпочвени води активираха километрично свлачище в Оряхово, което порази къщите и инфраструктурата. След продължително настояване от страна на местното общинско ръководство, бе намерено финансиране от близо 8 млн. лева за цялостно справяне с проблема. Дейностите по укрепване на свлачището започнаха в началото на 2008 година, проектът обаче не изпълни целта си, защото малко преди да бъде завършен, работата бе пруастановена, поради липса на средства. Досега, за 6,5 млн. лева, са изградени пет огромни колектора и километър подпорни стени. Но те не могат да спрат свлачището, ако не се довърши отводнителната система. От общината се надяват държавата да отпусне необходимите 800 хиляди лева, които са непосилни за местния бюджет, за да бъде завършен обектът и свлачищният процес да бъде овладян окончателно. Експерти от "Геозащита" предупреждават, че ако не се изпълни проектът докрай, има опасност свлачището да се разшири и да разруши изградените досега съоръжения за милиони.

Наскоро Министерството на регионалното развитие обяви обществена поръчка за инженерно-геоложко проучване за укрепване на друго свлачище в Оряхово, което застрашава платното на републиканския път Козлодуй-Мизия-Оряхово-Никопол. Целта е да се изготви подробна геодезическа снимка на района на свлачището, която да обхване всички свлачищни елементи и теренни особености и да бъде извършено проучване за цялостното му стабилизиране.

В община Лом има регистрирани значителен брой свлачища, като голяма част от тях обхващат населени места и важни комуникации. Най-мащабни са свлачищата в районите на село Орсоя, село Сливата и квартал Боруна в Лом, съобщи сътрудникът ни Владимир Недев.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00