Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епископ Сионий: "Да помогнем на бежанците с внимание, братолюбие и най-чисти християнски чувства"

       Сред хората, присъствали на тазгодишния храмов празник на Лопушанския манастир (отбелязан в деня на Св. Йоан Кръстител), бяха и част от семейство Ферхат- сирийски бежанци, настанени в светата обител.
Снимка: Ради Стоянов

Склонни ли сме да помогнем на хора в нужда? Лопушанският манастир даде подслон на сирийско семейство без дом, а ние състрадателни ли сме? Поводът да задаваме тези въпроси в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН точно днес е конкретен:

Семейство бежанци от сирийския град Алепо намери подслон в български манастир. Седемчленното семейство Ферхат е приютено в Лопушанския манастир, след като игуменът на светата обител епископ Сионий- викарий на Видинския митрополит Дометиан, в писмо до Държавната агенция за бежанците изрази готовност в манастири в епархията да бъдат настанени хора, избягали от военните действия в Сирия. Семейство Ферхат е първото, изпратено от Агенцията, което е пожелало да бъде настанено в манастира. Сирийците са баба, дядо, майка, баща и три деца- момчета на 20 и 17 години и 15-годишно момиче. Изповядват зороастризъм, наричан "религия на нравствеността" и няма противоречие с вярата им да пребивават в християнски манастир. В родината си са живеели заможно. Имали са фабрика за производство на зехтин и са отглеждали маслини. Потърсили са временна закрила в България, но се надяват скоро да се срещнат с техни близки в Германия. Не желаят да разказват за себе си и да бъдат снимани.

"Семейството е от град Алепо, едно място, където е имало много тежки кръвопролития. Самото семейство е много пострадало, както материално, така и чисто морално и емоционално. Много техни близки хора са били убити, много са изчезнали, други са хванали пътищата по света в незнайна посока. Така че хората са едни истински страдалци на тази жестока война. Единственото, с което можем да им помогнем, е с внимание, братолюбие, с най-чисти християнски чувства"- каза Негово преосвещенство епископ Сионий.

Бежанците споделят манастирската кухня, а хората от близкото село Георги Дамяново се отнасят към тях със съчуствие.

"По принцип държавата отпуска месечна помощ, но в манастира тези хора са под наше внимание, под наши грижи. Манастирската кухня, каквото предлага, се споделя и с тях. Разбира се, явиха се и много хора, които ни помогнаха с хранителни продукти, който с каквото може- хора от Монтана, от Берковица, от местното село Георги Дамяново. С прехраната, слава Богу, справяме се. Но все още липсва възможността тези хора да имат социален контакт. Езиковата бариера е много сериозен проблем. Тяхната деликатност, техният страх все още, тяхното неразположение и неведение също създават проблеми в общуването. Но ето че напоследък идват хора. Те се срещат с тях- с хора от училището, от читалището, така че се надявам да преодолеят тези чисто емоционални поражения, следствие от войната"- каза епископ Сионий. Като подчерта, че по стара българска и християнска традиция, манастирът е убежище не само за чужденци, но и за много българи, които са в затруднение.

Дали ние самите не сме склонни да помогнем? Този въпрос Лора Русинова зададе на видинчани.

"Склонни сме, разбира се, особено около празниците. Тогава много хора, които са с възможности, правят дарителски акции... Помагам от време на време, когато имам възможност... Не може да не помогнеш на такива хора, които са изпаднали в беда, защото не се знае утре ние къде ще бъдем... Хуманността на това ни учи- да помагаме на човека в беда"- са част от отговорите.

И защото понякога пътят от доброто намерение до доброто деяние е малко по-дълъг, предлагаме ви да помислим: Ние изпратихме ли SMS за децата в нужда? Пуснахме ли монета в кутията за дарения? Купихме ли си празнична украса от благотворителен базар? Намерихме ли време да поговорим с някого, който има нужда да бъде изслушан? Ако отговорите са "да", значи сме дарили поне една искрица надежда.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19