Общинските съветници ще получават по-високи заплати по силата на промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Измененията в нормативния документ, които бяха приети от Народното събрание в края на 2013-а и обнародвани в "Държавен вестник" на 3 януари т.г., позволяват общинарите да получават месечно възнаграждение до 70% от заплатата на председателя си. След като разбрахме, че видинските общински съветници още не са обсъждали този въпрос, решихме да попитаме хората, какво мислят те за заплатите на съветниците.
"Категорично не заслужават по-високи заплати предвид свършената от тях работа" , са повечето отговори, които видинчани споделиха пред Петър Антонов.
Според председателя на Общинския съвет във врачанската Община Борован Петър Станев един стимул никога не е излишен.
"Нашият Общински съвет е сравнително млад. Само един общински съветник досега има опит в политиката и в тази връзка все още не сме "опорочени". Досегашните 30% според мен бяха една подигравка с човек, който е избран от дадена политическа сила да защитава определени интереси. Така че едно стимулиране, което ще направи съветниците по- независими, не е излишно според мен", заяви председателят на борованския Общински съвет.
В Монтана общинските съветници имат положителна мотивация за работа, а не отрицателна.
"При нас открай време заплащането на труда на общинските съветници се извършва на брой комисии и на брой заседания. Присъствието се отразява във ведомостта, а отсъствието не носи нищо. Справедливо е всеки положен труд да бъде възнаграден. Трудът на общинските съветници понякога е свързан с доста разходи, особено при посещенията им в по- отдалечени места от региона, в който са избрани и това неминуемо е свързано със средства. Позитивно нещо е връщането на закона в тези му граници и аз приветствам тази идея" , каза председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов.
Още по темата за заплатите на общинските съветници можете да чуете в аудио файла към материала.
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..