Общинските съветници ще получават по-високи заплати по силата на промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Измененията в нормативния документ, които бяха приети от Народното събрание в края на 2013-а и обнародвани в "Държавен вестник" на 3 януари т.г., позволяват общинарите да получават месечно възнаграждение до 70% от заплатата на председателя си. След като разбрахме, че видинските общински съветници още не са обсъждали този въпрос, решихме да попитаме хората, какво мислят те за заплатите на съветниците.
"Категорично не заслужават по-високи заплати предвид свършената от тях работа" , са повечето отговори, които видинчани споделиха пред Петър Антонов.
Според председателя на Общинския съвет във врачанската Община Борован Петър Станев един стимул никога не е излишен.
"Нашият Общински съвет е сравнително млад. Само един общински съветник досега има опит в политиката и в тази връзка все още не сме "опорочени". Досегашните 30% според мен бяха една подигравка с човек, който е избран от дадена политическа сила да защитава определени интереси. Така че едно стимулиране, което ще направи съветниците по- независими, не е излишно според мен", заяви председателят на борованския Общински съвет.
В Монтана общинските съветници имат положителна мотивация за работа, а не отрицателна.
"При нас открай време заплащането на труда на общинските съветници се извършва на брой комисии и на брой заседания. Присъствието се отразява във ведомостта, а отсъствието не носи нищо. Справедливо е всеки положен труд да бъде възнаграден. Трудът на общинските съветници понякога е свързан с доста разходи, особено при посещенията им в по- отдалечени места от региона, в който са избрани и това неминуемо е свързано със средства. Позитивно нещо е връщането на закона в тези му граници и аз приветствам тази идея" , каза председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов.
Още по темата за заплатите на общинските съветници можете да чуете в аудио файла към материала.
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..