Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За репродуктивнтите проблеми и зачеването ин витро

Снимка: РАДИО ВИДИН
145 000 двойки в България имат проблеми със зачеването. Това показва статистическото проучване, което Сдружение "Зачатие" направи през миналата година. Това е първата неправителствена организация на пациентите с репродуктивни проблеми в България. Тя е създадена на 6 март 2004 г. в София, няколко месеца след стартирането на българския портал за стерилитета www.zachatie.org.

"Няма как да се направи статистика колко от тези двойки търсят помощ чрез зачеване ин витро. Не всички проблеми, които имат репродуктивните двойки се решават с ин витро процедури. Напротив- доста от проблемите се решават с конвенционалната медицина. Правят се изследвания, за да се установи какъв е проблемът, след което се предприема конкретното лечение", каза за РАДИО ВИДИН председателят на сдружението Стефка Сарафова.

В края на миналата година организацията помогна на онези семейства със стерилитет, които нямат право на подпомагане чрез държавния фонд за ин витро процедурите. 14 двойки с репродуктивни проблеми получиха помощ в благотворителната инициатива "Коледно желание".

"За пета поредна година правим такава ициатива "Коледно желание". Предварително, октомври месец, обявяваме на нашия сайт какви са условията и критериите за кандидатстване. Всеки, отговарящ на тези критерии, може да кандидатства. Това става само и единствено по имейл. Обикновено подпомагаме семейства, които са изчерпали трите си опита по държавния фонд "Ин витро" и такива, които не отговарят на условията. Тази година подпомогнахме повече двоюйки, защото доста клиники дариха безплатни процедури на сдружение "Зачатие", които ние съответно раздадохме", добави Стефка Сарафова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Как се процедира, когато една двойка има проблем със зачеването, попитахме акушер-гинеколога от Видин д-р Кирил Панов:

"Когато има проблем със забременяването, ние правим такива консултации. Правят се хормонални изследвания, стимулираме овулацията, правим това, което можем. Когато не се получава, търсим подкрепата на центровете за оплождане ин витро. Когато изпратим жените в тези центрове, те веднага говорят за ин витро. Но трябва да се развива и другата дейност. В някои от случаите би могло да стане без да се стига до там. В тези центрове най-лесно правят изследванита, защото има и специалисти, и апаратура. Доколкото имам информация около 2000 жени годишно правят ин витро и веднага има и резултати. Дали в нашия град има 4-5 момичета, които са успели. А това не е малко. Там няма значение колко пари са дадени. Важен е крайният резултат. Ако има 400-500 деца от тези 2000 опита- това вече е нещо"

Как се кандидатства за финансиране от Фонда за исистирана репродукция?

Всяка жена, която отговаря на изискванията за получаване на финансова помощ за асистирана репродукция може да кандидатства. Необходимо е да подаде заявление по образец и съпътстващите го документи- медицински и лични.
Медицинските се подготвят от избраното от жената лечебно заведение, получило разрешение за дейности по асистирана репродукция, съгласно Закона за здравето.

Преди да подадат молби в Център "Фонд за асистирана репродукция", жените трябва да са избрали медицинско заведение за асистирана репродукция, който има подписан договор за работа с Фонда. Техният избор трябва да е изрично посочен в молбата. При подаване на документите във Фонда пациентките трябва да представят експертиза от избрания медицински център, която да посочва, че имат показания за ин витро процедури.

Сътрудникът ни от Белоградчик Иванка Петрова разговаря с д-р Марио Николов, консултант по ендокринология в кардиологичния център на водеща столична клиника и към център за репродуктивна медицина в столицата. С какво се занимава репродуктивната ендокринология и как може да помогне при проблеми със забременяването, разказа д-р Николов:

"Репродуктивната ендокринология спомага при проблеми в сексуалната функция и забременяването. Като тя обаче не се застъпва изцяло с андрологията- науката за мъжките полови органи и гинекологията при жените. Тя може да реши проблема, когато той е хормонален, но не може да реши проблема, когато е от друго естество. Примерно, ако има някакво възпаление, което при мъжете би обхванало тестиса, а при жената би довело до запушване на маточните тръби. Но пък репродуктивната ендокринология спомага за един пълноценен начин на живот, за един нормален хормонален цикъл при жената. За стерилитет се говори, когато една двойка има проблеми със забременяването в рамките на 12 месеца при опитване за забременяване. А при възраст над 35 години не трябва да се чака такъв срок, а той трябва да бъде поне наполовина по-кратък."

Причините, които пречат на зачеването при двойките може да се дължат на мъжа, може- на жената, могат да бъдат и при двамата. В някои случаи и не се установява такава причина. Ендокринолозите се занимават с хормоналните проблеми, които не са редки. При жените много често проблемите от хормонално естество могат да бъдат свързани с хормона пролактин, който може да се повиши на стресова основа. Когато е много висок, може да се дължи на едно доброкачествено новообразование в областта на хипофизата- пролактином, което за щастие може да се контролира медикаментозно съвсем успешно.

"Има и нещо хубаво- когато една жена има редовен цикъл, това означава, че тя има нормални хормони, защото цикълът е много чувствителен. Същото важи и за мъжа. Когато един мъж има редовна ерекция и еякулация това означава, че той с мъжките хормони е наред", добави д-р Марио Николов.

И няколко думи за донорството на яйцеклетки- информацията е от Фондация "Искам бебе":

За хиляди семейства в България мечтата за собствено дете се оказва трудно постижима. В България около 40 000 жени се нуждаят от донорска яйцеклетка, за да родят своя рожба. Повечето от тях са с преждевременно изчерпан яйчников резерв. Причините за това състояние са много и различни. Всяка жена достига до изчерпване на яйчниковия си резерв на около 50 г. възраст, но към момента тази граница рязко спада до 30-35 години. Това са жени в разцвета на силите си, способни да износят, родят и отгледат здрави деца.

Донорска програма на яйцеклетки имат центровете в страната за репродуктивна медицина. Даряването на яйцеклетки може да бъде от анонимни или родствени дарители. Горната възрастова граница за провеждане на ин витро процедура с донорски яйцеклетки е 51 години. Подборът на донорите на яйцеклетки се прави от лекари. Не всяка жена обаче може да стане донор на яйцеклетки. Донорката трябва да е на възраст от 18 до 34 години при неродствено даряване и от 18 до 38 години при родствено даряване;
* Да е информирана за рисковете, които поема;
* Да е дала писмено съгласие, заверено от нотариус;
* Да е физически и психически здрава;
* Да има поне едно живородено дете;

Забранено е разкриването на самоличността на анонимните донори на яйцеклетки или разгласяването на информация, която би могла да доведе до идентифицирането им.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45