Основната тема в "Посоките на делника" е публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Още в началото на програмата бе уточнено, че проектите на общините трябва да са насочени към постигане на икономически растеж, устойчиво развитие на регионите, повишаване на конкурентоспособността на икономиката и създаване на възможност за генериране на заетост и доходи. За община ще се отпускат до 15 милиона лева в рамките на годината. Общо 1100 общински проекта по програмата са получени в Министерството на финансите до края на миналата седмица, съобщиха от ведомството. Те са на стойност близо 2 млрд. и 200 млн.лв., но одобрените ще получат около 350 млн. лв. от бюджета. Проверихме какви проекти са подали общините от Северозапада, след като имаха задължение да ги представят на областните си управители.
Общините от Врачанска област кандидатстват с 54 проектни предложения за отпускането на 66 милиона лева по публичната инвестиционна програма. Кметовете на общините от областта представиха пред губернатора Венцислав Василев своите предложения, които са предимно за ремонти, реконструкция на инфраструктурата и подобряване на средата, в която живеят хората, информира сътрудникът ни Жоро Александров.
Два проекта за 26,5 млн. лева е подготвила община Берковица, каза пред Петя Генова Радослав Найденов, заместник- кмет на Община Берковица:
"Търсят се средства за два инфраструктурни обекта- за реконструкция на пътя от Берковица до хижа Ком и за ремонт на спортната зала, която е в окаяно състояние. Първият проект е за 22 млн. лева, а вторият- за 4,6 млн. лева. Проектът за пътя до зона Ком е от значение за целия регион, защото ще даде подем на туристическата инфраструктура в района и по този начин- развитие на целия край."
С два проекта, свързани с инфраструктурата кандидатства и общинската управа в Козлодуй, каза пред Лора Инджова кметът на Козлодуй Румен Маноев:
"Единият ни проект е за асфалтиране на улица "Радецки", надяваме се около 1 млн. лв. да получим за нея. Другият ни проект, който изготвихме, е за модернизация на ж.к. "Три- юг", на стойност около 4 млн. лв."
Шест знакови проекта- за реконструкция на централния площад в Белоградчик, за изграждане на пречиствателна станция за питейна вода и подмяна на водопровода на 4 села, както и за ремонти на улици, са представили за одобрение от Общината.
"Имаме проект за реконструкция на централния градски площад за 850 000 лв., имаме и проект за изграждане на пречиствателното съоръжение за питейна вода. На следващо място е основен ремонт на булевард "Съединение" за 1,9 млн. лв. Изготвили сме обобщен проект за подобряване водоснабдяването на 4 села за 5,5 млн. лв., и за подмяна на водопровода по улиците до подходите около крепостта. Те ще бъдат ремонтирани основно с пари по Оперативна програма "Регионално развитие", но целта ни е преди това да сменим водопороводите, което не е правено повече от 50 години"- каза пред Иванка Петрова кметът на Белоградчик Борис Николов.
Бившата поликлиника във Видин ще бъде ремонтирана, ако бъде одобрен проектът на Община Видин. Община Видин депозира 7 проектни предложения на обща стойност 12 689 000 лв. за финансиране по Публичната инвестиционна програма. Тук са заложени проектите за надлеза, колодрума, бившата поликлиника и математическата гимназия и други училища в града.
"На първо място сме посочили проекта за цялостна реконструкция и реновация на надлеза. Смятаме, че съоръжението е опасно, а това е най-натоварената част, през която минава почти целият трафик на града. Имаме и проект за цялостно подобрение на градската среда- ще ремонтираме колодрума, като ще го превърнем в място, където да могат да се провеждат международни състезания по колоездене. Предвижда се преасфалтиране на алеите в крайдунавския парк по проект, като целта е до края на годината паркът да посреща подобава европейските ни гости"- информира кметът на Видин Герго Гергов, с когото се срещна Цветомир Цветанов. Градоначалникът е оптимист и очаква 7-те проектни предложения на Общината да бъдат одобрени и да получат финансиране.
Повече подробности за конкретните общински предложения за участие в програмата "Растеж и устойчиво развитие на регионите" чуйте в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..