Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко важни са изборите за Европейски парламент

Снимка: БГНЕС

Предстоящите избори за Европейски парламент и колко важни са те за страната и региона- това е основната тема в "Посоките на делника". Защо трябва да гласуваме- опитахме се да съберем мненията на политиците и на хората, които са извън политиката.

Право да избират членове на Европейския парламент от Република България имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, е записано в действащия Изборен кодекс. Тази година ще избираме 17 български предаставители в ЕП. Изборите ще се проведат на 25 май. Те са много важни, защото този път в Европа може да се промени съотношението на политическите сили. От изборите ще зависи до голяма степен каква ще бъде България на 26 май. Това каза на среща с видински граждани в края на миналата седмица евродепутатът Илияна Йотова. Тя направи и обзор на политическата ситуация в страната:
 
Снимка"Сегашното правителство работи по програма, зад която са застанали две партии. Аз ще бъда от хората, които в момента, когато видят, че това правителство не изпълнява ангажиментите, за които миналата година съм агитирала българските граждани да гласуват, първа ще кажа: съжалавам, вашият период изтече. Както и не всеки министър е венчан за поста си, аз лично смятам, че има един-двама, които трябва да си събират багажа. Защото не са достатъчно полезни. В навечертието на тези евроизбори обаче битката ще е безмилостно жестока, по всички фронтове. Тези избори не са просто за едни хора, които ще отидат в Европа. Важни са за две неща- за първи път в Европа може да се промени съотношението, по последни данни социалистите в Европа водят, и второ- от тези избори до голяма степен ще зависи каква ще бъде България на 26 май", аргументира се Илияна Йотова.

Хората от Видин се вълнуват конкретно какво се случва в техния край, ще има ли европейски средства за ремонт на пътищата, накъде върви пенсионната реформа и какви са добрите европейски практики при грижата за възрастните хора. Евродепутат Илияна Йотова отговори на всички въпроси.

Изборите за членове на Европейския парламент от Република България се произвеждат по пропорционална изборна система с национални кандидатски листи на партии и коалиции от партии- чрез преференциално гласуване и независими кандидати. Потърсихме и народния представител от ГЕРБ от Видинския регион Владимир Тошев, за да научим защо е важно да се гласува на евроизборите:
Снимка"Продължаваме да работим, засилваме темпото, трябва да се представим добре на изборите. Това е изключително важен избор за България, и за Видинска област. Вече осма година България е член на европейското семейство и като най-бедната държава в ЕС ние сме с най-голям интерес да имаме силно, мотивирано представителство, за да защитим интересите си. Ние, включително и Видин, нямаме друг шанс да се развиваме, освен в интегрираното европейско семейство. Хората трябва да излязат и да гласуват масово, назависимо за кого, за да имаме едно широко представителство с гласувано доверие в ЕС."
Каква оценка дават хората, познават ли нашите избраници и колко близо е до тях темата за случващото се в Европарламента- това пипитахме граждани на Видин:

"Някои добре защитават правата на българите. Мисля, че обръщат внимание на младите хора, информират ги и нашите пенсии ще са по-добри, опитмист съм... Добре се справят, ще гласувам отново... Не се интересувам от тях и тяхната работа... Нищо не правят за България, но ще гласувам...", са част от коментарите.

Повече по темата за изборите за Европейски парламент чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45