Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На почивка и разходка до Зайчар и Калафат

6
Колеги от Радио ВИДИН, БНР и регионални радиостанции на посещение в Калафат
Снимка: Радио ВИДИН

Знаем ли да общуваме в трансграничния регион? Добри съседи ли сме с румънците и сърбите? В "Посоките на делника" се опитахме да проверим това от призмата на културния обмен между Видин и съседните градове от двете страни на границата.

Откакто преминаването между България и Сърбия е без визи, а Дунав мост 2 скъси времето за пътуване до Калафат, контактите със съседните ни гранични райони са по-лесни. Предстои откриване на нов Граничен контролно-  пропускателен пункт при белоградчишкото село Салаш и сръбското Ново корито, което значително ще улесни общуването между хората и учрежденията от двете страни на границата. Защото сега, за да стигнем от Белоградчик до близкия сръбски град Княжевац, трябва да изминем повече от 100 километра.

Започваме с добър пример за това как млади хора от Видин и Княжевац ще научават повече за съседите си чрез танци. Такава е инициативата на две организации- да покажат какви са традициите на българския и сръбския народ, изразено в танцовото изкуство. В продължение на една година младите хора ще показват своята идентичност.

"Партньор от сръбска страна е Тимочки клуб Княжевац. Идеята е да се покаже културно- историческото наследство от двата района. По-специално да се стимулира сътрдудничеството между организациите, работещи в сферата на културата от Видин и Княжевац. Надяваме се двата съседни народа да се опознаят по-добре. Ще направим проучване на типичните местни български обичаи от Видинския район и тези от Зайчарския окръг. Ще търсим общото и различното между тях. Ще има обучения за млади хора. Доказано е, че когато някой изучава нещо с действие, тогава най-добре се усвоява. Предвидили сме учене чрез танци под мотото "Аз ще те науча на моята култура, ти ще ме научиш на своята"
- разказа пред Ани Цекова един от инициаторите от видинска страна Лазаринка Андреева.

За ученето чрез танци на млади хора ще помагат и от Тимочкия клуб в Княжевац:

"Ясно ни е, че някои традиции и обичаи, които не са дело на нашата култура, с глобализацията постепенно идват и при нас. Някога празнувахме Свети Трифон, а днес празнуваме Деня на любовта. В нашата култура няма обичай да се отбелязва нощта на вещиците, но днешните деца много обичат да ходят на бал с маски. Хубаво е, когато приемаме нови празници, но идентичността на един народ се познава по неговите традиции, култура и културно-историческо наследство. Сърбия още не е член на ЕС, за разлика от България. ЕС иска от нас да запазим културната си идентичност като ценност, която ще занесем утре в Европа. Ето така се стигна до идеята, искаме да запазим нашата традиция, да видим как го правят нашите съседи, да ги запознаем и с нашите обичаи, и да включим младите по един креативен начин"- допълни  Снежана Павкович от Тимочки клуб Княжевац.
 
Зимната пързалка в центъра на ЗайчарНе е изненада да срещнем съграждани от Видин в Зайчар или Калафат. Много българи предпочитат да празнуват в заведения в съседна Сърбия или пък използват почивните дни, за да се разходят до Румъния. По-малко от 60 километра е разстоянието от Видин до Зайчар. Преминава се с лични карти, които граничните власти прибират за проверка. Контролът е по-бавен, тъй като Сърбия все още не е страна от Евросъюза. За разлика от времето на югоембаргото, когато хора от Видин си докарваха доходи от търговия, сега пътуванията до западната ни съседка са заради условията за спорт и почивка, споделят пред Анжела Каменова наблюденията си колеги от видински медии:
 

"Като цяло в Сърбия е на първо място гурме туризмът. Прочути са сръбската скара и гостоприемство на сърбите, хубавите ресторанти и качествените блюда. Има и туристически обекти, които можем да видим. В съседния ни регион- Зайчар можем да посетим археологическия комплекс Гъмзиград, където са останките от античното селище "Феликс Ромулиана", музея в града, също и "Радулбегов конак". Интересно е, че с един билет на цена около пет лева могат да се посетят и трите обекта, като не е задължително това да стане в един ден. В България какво могат да видят сърбите? За всеки е различно. Някои идват на шопинг туризъм. Явно намират някои по-евтини и по-качествени стоки. Предполагам, че за хора, които се интересуват от история, ще е интересно да видят музея, "Баба Вида", Белоградчик, пещерата "Магура". Интересите са различни, но виждам, че във Видин сърбите повече атакуват магазините"- смята журналистът от в-к "Конкурент" Красимир Ивайлов.

Историческия музей в град ЗайчарКонтакти от двете на страници на границата създадоха и учрежденията. Сред най-активните са училищата. Една от съвместните инициативи, която обединява три региона- Видин, Зайчар и Калафат, е на тема "Разчупи предразсъдъците - свободата е равенство". В нея участват ученици от езиковата гимназия "Йордан Радичков" във Видин, Икономическо-търговска гимназия в  Зайчар и Основно училище "Константин Герота" в град Калафат. За контактите между трите училища разказа директорът на Гимназията с преподаване на чужди езици във Видин Любомир Георгиев:

"Контактите за нас са едно от значимите неща, а тук сме граничен район със Сърбия- град Зайчар, с Калафат- в Румъния. Би трябвало да се познават децата, би трябвало да се познаваме и ние колегите."


 Ученици от видинската Природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" подготвят карта на туристически обекти във Видин и Зайчар, разказа преподавателят Йордан Йорданов, когото Светлана Стоенелова срещна в Ново село. Представители на училището, както и колеги от радиото наблюдаваха характерни за новоселския край обичаи. Учебното заведение поддържа контакти с гимназията в Зайчар.

"Ще направим една интерактивна карта за двата региона, която ще прикачим към туристическите сайтове. Ще направим и туристическа брошура за нашите забележителности, която ще раздаваме в Белград и София"- каза Йордан Йорданов. Училището, в което той преподава, поддържа също контакти с гимназията в град Зайчар. 


Колеги от БНР и регионални радиостанции  заедно с генералния директор на националната медия Радослав Янкулов пред музея на изкуствата в Калафат
На 18 километра от Видин е румънският град Калафат. Сред забележителностите там са музеят на изкуствата и сградата на кметството, която е паметник на културата. Около 9 хиляди превозни средства преминават седмично в двете посоки по Дунав мост 2. Таксата за леки автомобили е 12 лева. А след откриването на съоръжението в средата на юни миналата година, по него потеглиха и редовни автобуси.

"Увеличен е обменът на стоки между двете страни. Радваме се, че беше пуснат в експлоатация новият мост по река Дунав при Видин- Калафат. От откриването на Дунав мост 2 през юни 2013 година, числата показват, че той е допринесъл за увеличаване на износа от Румъния за България с повече от 9% и за увеличаване на износа от България за Румъния с повече от 6%"- съобщи съветникът от посолството на Румъния у нас Виктор Дедиу, който беше във Видин за честването на националния ни празник 3 март.

Какво мисли за контактите от двете страни на Дунав, попитахме Аурелия Станева, която е родом от Крайова, но живее в България. Тя е технически секретар в Почетното консулство на Румъния във Видин.  

"Видин е място на румънско- българското приятелство, което е силно генерирано от общата история и общата европейска съдба. Румънците, както и българите, споделяме най-дългата европейска река, която в недалечно минало беше граница между севера и юга, а сега я считаме за общо благо, защото само заедно можем да изградим нещо хубаво и полезно. Общ приоритет и за румънци, и за българи, е влизането в Шенгенското пространство. Трябва да акцентирам също, че добрите отношения между гражданите на Видин и Калафат са се задълбочили с откриването на новото съоръжение- моста "Нова Европа"- смята Аурелия Станева, с която си поговори Анжела Каменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45