Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оптимизъм и здраве за хората в Покрайна

2
Снимка: РАДИО ВИДИН
Този петък ви отвеждаме до едно от най-големите села във Видинска област- Покрайна. В различни исторически периоди населеното място е носело имената Керим бег и Цар Борисово. Любопитна и интригуваща е историята на Покрайна, поне такава ни я представи кметицата на селото Адриана Асенова. Научихме, че през 1834 г. в западната част на селището се преселват хора от несъществуващото днес с. Скеля, което се намирало на брега на река Дунав, южно от град Видин. В миналото между жителите на Керим бег и Скеля за извсетно време е имало неприязън, завършваща много често със сбивания. Настоящето село Покрайна всъщност е наследник на обединилите се Керим бег и Скеля. Селото носи името Керим бег до 1934 г., след което е преименувано на Цар Борисово и за известно време след 1944 г.- само Борисово. В началото на 50-те години селото е трябвало да се казва Украйна. В Министерския съвет тогава не приемат тази идея, защото има република Украйна и няма как едно малко населено място в Северозападна България да се нарича по същия начин. Решават, понеже селото се намира покрай Видин, да се казва Покрайна.

СнимкаКметицата ни разказа и за църквата "Света Троица" там, построена през далечната 1884 г. Тази година в Покрайна ще отбележат 130 години от построяването й. Основното училище през годините е посещавано от над 500 деца. В него за известно време са учили и децата от съседните села Капитановци, Антимово и Гомотарци. Сега училището е закрито, а децата на село Покрайна учат в учебни заведения в град Видин. Със закриването на училището, читалището в Покрайна е единственото културно средище, останало в селото. След известно прекъсване, през 2009 г. е възстановен танцовият състав, включващ изцяло местни самодейци. Формацията се нарича "Мъндриле" /"Хубавиците"/.

В днешно време в Покрайна живеят 1 244 души, в началото на 80-те години са били 3 000. Адриана Асенова е първата жена кмет в историята на Покрайна. От нея научаваме още, че в селото се живее спокойно, няма сериозни проблеми, а за кметицата няма почивен ден.

"17 години работя в кметството, преди това бях секретар, работила съм само с мъже. В началото не бях сигурна дали ще ме изберат за кмет, за това и през всичките тези години не се кандидатирах, след това обаче се реших. Избраха ме, хората много ме уважават и аз тях също"
, споделя Адриана Асенова. Казва, че Покрайна е едно от най-големите села в общината, но с най-малко асфалтирани улици. Тази година са отпуснати 20 хиляди лева, с тях ще се ремонтират 3-4 улици.
Гробищният парк трябва задължително да се разшири, защото хората са започнали да погребват близките си в частни имоти.

СнимкаКметицата е оптимист за българското село.

"След 10 години мечтая да видя Покрайна една такава хубава, европейска. На хората от селото пожелавам да са здрави, защото само това не се купува с пари".

Срещнахме се и с хората в Покрайна, тези, които открихме в един от т.нар. магазини-барчета в центъра на селото. Обичат родното си място, за това и живеят тук. Доволни са от кметицата, не вярват обаче в бъдещето на селото.

"То няма бъдеще за държавата ни, камо ли за селото. Няма такава държава като нашата, това е държавата на абсурдите".

СнимкаНадежда все пак има и тя е в подрастващите, защото докато има деца, ще го има и българското село. Обнадеждени си тръгнахме от Покрайна, изпрати ни малкият Емко, казвайки ни стихотворение за светлия християнски празник Цветница.

Целият репортаж за село Покрайна чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45