Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оптимизъм и здраве за хората в Покрайна

2
Снимка: РАДИО ВИДИН
Този петък ви отвеждаме до едно от най-големите села във Видинска област- Покрайна. В различни исторически периоди населеното място е носело имената Керим бег и Цар Борисово. Любопитна и интригуваща е историята на Покрайна, поне такава ни я представи кметицата на селото Адриана Асенова. Научихме, че през 1834 г. в западната част на селището се преселват хора от несъществуващото днес с. Скеля, което се намирало на брега на река Дунав, южно от град Видин. В миналото между жителите на Керим бег и Скеля за извсетно време е имало неприязън, завършваща много често със сбивания. Настоящето село Покрайна всъщност е наследник на обединилите се Керим бег и Скеля. Селото носи името Керим бег до 1934 г., след което е преименувано на Цар Борисово и за известно време след 1944 г.- само Борисово. В началото на 50-те години селото е трябвало да се казва Украйна. В Министерския съвет тогава не приемат тази идея, защото има република Украйна и няма как едно малко населено място в Северозападна България да се нарича по същия начин. Решават, понеже селото се намира покрай Видин, да се казва Покрайна.

СнимкаКметицата ни разказа и за църквата "Света Троица" там, построена през далечната 1884 г. Тази година в Покрайна ще отбележат 130 години от построяването й. Основното училище през годините е посещавано от над 500 деца. В него за известно време са учили и децата от съседните села Капитановци, Антимово и Гомотарци. Сега училището е закрито, а децата на село Покрайна учат в учебни заведения в град Видин. Със закриването на училището, читалището в Покрайна е единственото културно средище, останало в селото. След известно прекъсване, през 2009 г. е възстановен танцовият състав, включващ изцяло местни самодейци. Формацията се нарича "Мъндриле" /"Хубавиците"/.

В днешно време в Покрайна живеят 1 244 души, в началото на 80-те години са били 3 000. Адриана Асенова е първата жена кмет в историята на Покрайна. От нея научаваме още, че в селото се живее спокойно, няма сериозни проблеми, а за кметицата няма почивен ден.

"17 години работя в кметството, преди това бях секретар, работила съм само с мъже. В началото не бях сигурна дали ще ме изберат за кмет, за това и през всичките тези години не се кандидатирах, след това обаче се реших. Избраха ме, хората много ме уважават и аз тях също"
, споделя Адриана Асенова. Казва, че Покрайна е едно от най-големите села в общината, но с най-малко асфалтирани улици. Тази година са отпуснати 20 хиляди лева, с тях ще се ремонтират 3-4 улици.
Гробищният парк трябва задължително да се разшири, защото хората са започнали да погребват близките си в частни имоти.

СнимкаКметицата е оптимист за българското село.

"След 10 години мечтая да видя Покрайна една такава хубава, европейска. На хората от селото пожелавам да са здрави, защото само това не се купува с пари".

Срещнахме се и с хората в Покрайна, тези, които открихме в един от т.нар. магазини-барчета в центъра на селото. Обичат родното си място, за това и живеят тук. Доволни са от кметицата, не вярват обаче в бъдещето на селото.

"То няма бъдеще за държавата ни, камо ли за селото. Няма такава държава като нашата, това е държавата на абсурдите".

СнимкаНадежда все пак има и тя е в подрастващите, защото докато има деца, ще го има и българското село. Обнадеждени си тръгнахме от Покрайна, изпрати ни малкият Емко, казвайки ни стихотворение за светлия християнски празник Цветница.

Целият репортаж за село Покрайна чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45